Norauto

Cieplejsze dni i ładniejsza pogoda powoli do nas zmierzają. Po długiej i trudnej zimie musimy przestawić nasze organizmy na przyjemniejszy klimat. Jednak przygotowania do wiosny nie tyczą się tylko nas. Nowa pora roku wymaga także odpowiedniego przygotowania samochodu.  Zobacz, jak zadbać o auto po zimie.

Przygotowanie samochodu na wiosnę jest równie ważne jak szykowanie auta do zimy. W obu przypadkach jest to niezbędne dla Twojego bezpieczeństwa na drodze, a także dla komfortu jazdy. Nie wiesz, co dokładnie należy zrobić? Przedstawiciele sieci sklepów i serwisów samochodowych Norauto przygotowali kilka porad, które pomogą uporać się z tym zadaniem.

Po zimie warto sprawdzić stan wycieraczek i szyb

W zimie panują trudne warunki pogodowe i auto się brudzi, błoto dostaje się także w trudno dostępne miejsca. Dobrze gdy na wiosnę starannie umyjemy auto i pozbędziemy się nagromadzonego kurzu. W trakcie mycia całego pojazdu należy zwrócić uwagę na stan wycieczek. Możliwe, że po zimie ich pióra są bardzo zniszczone lub zalegający na nich brud rozmazuje się na szybie w trakcie jazdy. Wycieraczki najlepiej myć bawełnianą szmatką lub miękką gąbką.

Zanim opuścisz wycieraczki, umyj też dokładnie szyby. Jednocześnie zwróć uwagę, czy nie ma na nich żadnych zarysowań lub drobnych pęknięć. Jazda z nawet niewielkim pęknięciem może skończyć się mandatem i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Skontroluj amortyzatory

Amortyzatory są odpowiedzialne za stałe utrzymywanie kontaktu kół z drogą. Wpływają również na komfort jazdy – przyjmują wszystkie wstrząsy wywołane przez nierówności drogi. Niestety, zimą amortyzatory są narażone na duże uszkodzenia – głównie przez bryły lodu i koleiny oraz wyrwy w drodze zasłonięte przez śnieg.

Niesprawny amortyzator pogarsza nie tylko komfort jazdy, ale też zwiększa ryzyko wypadku. Przy prędkości 50 km/h może wydłużyć drogę hamowania nawet o 2 metry! Jeżeli ostatnio zauważyliście, że Wasze auta gorzej w chodzą w zakręty, zaczęły „pływać” w trakcie skręcania lub po najechaniu na nierówności? Możliwe, że przyszedł czas na wymianę amortyzatorów. W takiej sytuacji koniecznie udaj się do mechanika, on już dokładnie wie, co robić.

Sprawdź stan układu hamulcowego

Hamulce to kolejne elementy w samochodzie, które mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Przed wiosną upewnij się więc, że wszystkie podzespoły układu hamulcowego są sprawne. Przyjrzyj się:

  • płynowi hamulcowemu – który jest bardzo podatny na wchłanianie wilgoci. Zwróć uwagę, czy po zimie nie ma w nim wody. To bardzo ważne, ponieważ nawet 1% wody w płynie może zmniejszyć skuteczność hamowania aż o 15%.
  • tarczom, klockom i bębnom hamulcowym – zimą są wystawione na działanie soli rozsypywanej na drodze i skrajnych temperatur.
Przedwiośnie to czas, kiedy należy sprawdzić stan płynów w aucie

Okres przedwiosenny to także idealny czas, aby sprawdzić poziom i stan płynów w aucie. Jeśli wewnątrz zbiornika na płyn do spryskiwaczy znajduje się jeszcze zimowy płyn, możesz do niego bez przeszkód wlać płyn letni. Wiosną taka mieszanka nie ma dużego znaczenia. Płynów nie można ze sobą łączyć jedynie przed zimą. Wtedy letni płyn może znacznie obniżyć właściwości płynu zimowego i np. zamarznąć. Powinieneś sprawdzić jeszcze płyn chłodniczy oraz olej silnikowy.

 

Bardzo ważna kwestia – wymiana opon na letnie 

Wymiana opon jest bardzo istotna. Jednak nie warto zmieniać zimówek zbyt szybko, ponieważ wczesną wiosną pogoda lubi być zmienna i nieraz występują jeszcze przymrozki. W takich sytuacjach jazda na oponach letnich jest bardzo niebezpieczna – gładszy bieżnik i twardsza guma mają małą przyczepność na oblodzonej jezdni, przez co samochód łatwo wpada w poślizg. Dlaczego więc w ogóle warto wymieniać opony na letnie? Wiąże się to głównie z komfortem jazdy. Samochód z gładszymi oponami wygodniej prowadzi się na suchej drodze. Przy dużych prędkościach zobaczysz także różnicę w zużyciu opony.

Przygotowanie samochodu na wiosnę jest dosyć czasochłonnym zajęciem. Część zadań możemy wykonać samodzielnie, ale przy niektórych z nich musi pomóc nam mechanik. Mimo tego pięknie przygotowany na wiosnę samochód będzie cieszył oczy każdego kierowcy. A dodatkowym atutem będzie to, że dzięki naszej pracy poczujemy się bezpieczniej na drodze.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.