Wszystkich Świętych

Pamięć o zmarłych, odwiedzanie grobów, zapalanie zniczy to zakorzenione w naszej tradycji rytuały. 1 listopad wpisał się w nasze życie jako dzień refleksji, o tych którzy już odeszli. Jednak skąd wzięło się to święto? 

Wszystkich Świętych to dzień poświęcany na refleksję, na odwiedzenie grobów bliskich osób. Dbamy o to, aby w ten dzień zapalić lampki na cmentarzach. Wydawać by się mogło, że to święto jest w tradycji chrześcijańskiej od zawsze. A jakie były jego początki?

Najpierw czczono zmarłych w maju

Początki święta związane są z rytuałem przenoszenia relikwii na inne miejsca. Chciano przez to podkreślić, że należą one do całego Kościoła. W 610 roku papież Bonifacy IV otrzymał od cesarza Panteon. Nakazał wtedy przenieść wszystkie relikwie właśnie w to miejsce i nazywać je kościołem pod wezwaniem Matki Bożej Męczenników. Początek Wszystkich Świętych wiąże się z dniem upamiętniania męczenników, który był obchodzony w maju.

Przeniesienie święta na listopad 

W 731 roku papież Grzegorz III postanowił przenieść święto męczenników na listopad. Powodem mogło być to, że listopada jest granicą między jesienią a zimą. W tamtych czasach takie przejścia były traktowane jako sacrum. Jednak dopiero w 837 roku papież Grzegorz IV ustanawia 1 listopada dniem wszystkich świętych Kościoła. Dopiero od IX wieku dzień ten upamiętnia nie tylko męczenników, ale także innych świętych. Chciano w ten sposób pokazać, że każdy może stać się świętym.

Zaduszki – alternatywą dla Dziadów

Pamięć o zmarłych towarzyszy nam przez dwa pierwsze dni listopada. Drugiego dnia tego miesiąca obchodzimy tzw. Zaduszki. Jest to alternatywa dla Dziadów, które były obchodzone w wielu europejskich plemionach. Jednak wraz z rozwojem chrześcijaństwa pogańskie rytuały był zakazywane. W Zaduszki Kościół modli się i wspomina wszystkich zmarłych.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.