wycieczka rowerowa

Wyjście na rowery jest teraz bardzo modną aktywnością. Jednak przed wycieczką warto zastosować kilka praktycznych porad. Sprawdźcie. 

Ładna pogoda i wolny weekend nakłaniają do aktywności na świeżym powietrzu. Jednym z popularnych sposobów na relaks jest wyjście na rower. Jednak zanim wyruszycie na wycieczkę sprawdźcie kilka naszych wskazówek.

Po pierwsze stan techniczny roweru

Przed wycieczką należy sprawdzić czy nasz rower nadaje się do użytkowania. Po pierwsze sprawdzamy powietrze w kołach. Aby wycieczka była udana i wygodna należy ustawić siodełko. Warto także zadbać o stan łańcuchów.

Kilka słów o wypożyczaniu rowerów

Nie posiadasz roweru? Nic straconego! Przy krótkich wycieczkach jednośladem możesz skorzystać z rowerów miejskich, dostępnych w większości miast w Polsce lub po prostu wypożyczyć go z wypożyczalni. 20-minutowe korzystanie z roweru miejskiego jest zazwyczaj bezpłatne, a pierwsza godzina kosztuje od 1 do 2 zł. Druga godzina to koszt około 3 zł, a trzecia ok. 5 zł. Każda kolejna godzina w zależności od miasta i firmy udostepniającej jednoślady będzie kosztować od 4 do 7 zł, a jeśli oddamy pojazd dopiero następnego dnia, zgodnie z regulaminami zapłacimy ok. 200 zł. Musimy także pamiętać o opłacie inicjalnej wynoszącej zazwyczaj 10 zł.

Jeśli zależy Ci na wygodzie, innym rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczalni rowerów – znajdziesz tam szereg różnych modeli jednośladów, który zostanie dopasowany do Twoich potrzeb i celów podróży. Ceny rowerów są oczywiście różne. Rower na ramie aluminiowej możesz wypożyczyć za ok. 60 do 150 zł za jeden dzień. Ceny droższych jednośladów o ramie karbonowej zaczynają się natomiast od 250 zł za dobę. W wypożyczalniach znajdziesz także foteliki i przyczepki dla dzieci oraz bagażniki, dzięki którym na wycieczkę może się wybrać cała rodzina.

Co zrobić, gdy wycieczka rowerowa to nie zwykła przejażdżka po mieście, a prawdziwa wyprawa? 

Zwiedzając Polskę i świat na rowerze będziesz mógł dotrzeć do licznych zakątków i miejsc, do których nie dostaniesz się samochodem. W celu zaplanowania trasy wycieczki możesz skorzystać z przewodników rowerowych dostępnych dla wielu regionów Polski. Istnieją także liczne serwisy internetowe, ze specjalnie opracowanymi trasami wycieczek – pokazują one nie tylko drogę, ale także odległość lub nachylenia.

Jeśli przyjdzie Ci podróżować w upalne dni musisz pamiętać o odpowiednich porach do jazdy. Staraj się rozpoczynać wyprawę możliwie jak najwcześniej.

Bluza, kurtka, czapka z daszkiem – bez tych rzeczy nie wyruszaj w podróż

Niezależnie od tego czy wybierasz się na krótką przejażdżkę, czy kilkudniową wyprawę musisz pamiętać o zabraniu ze sobą odpowiednich rzeczy. Zawsze powinieneś mieć przy sobie cieplejszą bluzę i nieprzemakalną kurtkę, czapkę z daszkiem lub inną ochronę głowy, koc, gotówkę i kartę płatniczą, światło rowerowe przednie i tylne, narzędzia i pompkę, a także zapięcie rowerowe. Jeśli wybierasz się w dłuższą, kilkudniową podróż z pewnością przydadzą Ci się apteczka, środki higieny, mapa, odzież i bielizna na zmianę (najlepiej termiczna lub kolarska), rękawiczki rowerowe, kask, okulary przeciwsłoneczne i scyzoryk.

Jakie jedzenie zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową? 

Bardzo ważnym asortymentem, którego nie może zabraknąć podczas wycieczki rowerowej jest prowiant. W pierwszej kolejności należy pamiętać o zabraniu zapasu wody i napoju izotonicznego – dostarczy on niezbędnej dawki witamin, minerałów i soli, które ulegają wypoceniu podczas ruchu. Innymi produktami, które muszą znaleźć się w plecaku podróżnika są banany i batony energetyczne, zawierające dużą ilość węglowodanów oraz suchy prowiant np. kabanosy i kanapki.

Każda osoba, która wybiera się na wycieczkę rowerową musi pamiętać o przygotowaniu odpowiedniej ilości prowiantu. Najlepszy w tym przypadku jest suchy prowiant, z którego nic się nie wyleje, ani nie zajmie dużo miejsca w bagażu. Oczywiście najbardziej popularnymi przekąskami są kanapki. Zaleca się jednak, aby były wykonane bez sosu i warzyw – pod wpływem temperatury pieczywo może nasiąknąć i stać się niesmacznetłumaczy Piotr Laskowski, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy JBB Bałdyga.

Dobrej zabawy!

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.