Białystok

Polskie miasta mają opinię dosyć brudnych i zanieczyszczonych miejsc. Jednak najnowsze badania pokazują, że wcale tak nie jest. A Białystok jest nawet piątym najczystszym miastem w Europie. 

Niedawno opublikowano najnowsze badania pokazujące stopień czystości miast w Europie. Organizowane są one co trzy lata na zlecenie Eurostatu i uwzględniają aż 109 miast. W najnowszej edycji badania polskie miasta wypadają zadziwiająco dobrze.

Pod uwagę wzięto cztery polskie miejscowości – Białystok, Kraków, Warszawę oraz Gdańsk. Wyniki badania wskazują na to, że Białystok jest piątym najczystszym miastem w Europie.

Najgorszy z polskiej czwórki jest Kraków – tu tylko 53 proc. mieszkańców jest zadowolonych z czystości. Wśród 84 miast, z których wyniki już podano w najnowszym badaniu, poprzednia stolica Polski była na 59. miejscu. Na 40. miejscu są ex aequo Gdańsk i Warszawa (64 proc. zadowolonych) razem z Amsterdamem i Stambułem.

Jeżeli chodzi o polskie miasta to naprawdę mamy się czym pochwalić. Ale analizując poprzednie edycje badania możemy zauważyć, że poziom zadowolenia z czystości spada. Jest to niepokojący trend. Najgorzej sytuacja wygląda w Krakowie. Porównując wyniki z 2012 roku z tegoroczną edycją widzimy, że w tym roku aż 10 proc. mniej pytanych wypowiedziało się pozytywnie na temat czystości w sercu Małopolski. Eksperci mówią o dwóch możliwych przyczynach takiego stanu rzeczy. Po pierwsze w miastach faktycznie zrobiło się brudniej, po drugie być może nasze wymagania odnoście czystości wzrosły.

Najlepiej w badaniu czystości miast wypadło hiszpańskie miasto – Oviedio, jego mieszkańcy w 95.procentach czystość miasta ocenili pozytywnie. Najgorzej z kolei wypadają włoskie i francuskie miejscowości. Najbardziej zanieczyszczonym miejscem według badania Eurostatu jest stolica Sycylii – Palermo. Tam zaledwie 11 proc. osób wskazuje, że jest czysto. W ostatniej trójce oprócz Palermo znalazły się także: francuska Marsylia i, ponownie, włoski Neapol.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.