Białystok

Polskie miasta mają opinię dosyć brudnych i zanieczyszczonych miejsc. Jednak najnowsze badania pokazują, że wcale tak nie jest. A Białystok jest nawet piątym najczystszym miastem w Europie. 

Niedawno opublikowano najnowsze badania pokazujące stopień czystości miast w Europie. Organizowane są one co trzy lata na zlecenie Eurostatu i uwzględniają aż 109 miast. W najnowszej edycji badania polskie miasta wypadają zadziwiająco dobrze.

Pod uwagę wzięto cztery polskie miejscowości – Białystok, Kraków, Warszawę oraz Gdańsk. Wyniki badania wskazują na to, że Białystok jest piątym najczystszym miastem w Europie.

Najgorszy z polskiej czwórki jest Kraków – tu tylko 53 proc. mieszkańców jest zadowolonych z czystości. Wśród 84 miast, z których wyniki już podano w najnowszym badaniu, poprzednia stolica Polski była na 59. miejscu. Na 40. miejscu są ex aequo Gdańsk i Warszawa (64 proc. zadowolonych) razem z Amsterdamem i Stambułem.

Jeżeli chodzi o polskie miasta to naprawdę mamy się czym pochwalić. Ale analizując poprzednie edycje badania możemy zauważyć, że poziom zadowolenia z czystości spada. Jest to niepokojący trend. Najgorzej sytuacja wygląda w Krakowie. Porównując wyniki z 2012 roku z tegoroczną edycją widzimy, że w tym roku aż 10 proc. mniej pytanych wypowiedziało się pozytywnie na temat czystości w sercu Małopolski. Eksperci mówią o dwóch możliwych przyczynach takiego stanu rzeczy. Po pierwsze w miastach faktycznie zrobiło się brudniej, po drugie być może nasze wymagania odnoście czystości wzrosły.

Najlepiej w badaniu czystości miast wypadło hiszpańskie miasto – Oviedio, jego mieszkańcy w 95.procentach czystość miasta ocenili pozytywnie. Najgorzej z kolei wypadają włoskie i francuskie miejscowości. Najbardziej zanieczyszczonym miejscem według badania Eurostatu jest stolica Sycylii – Palermo. Tam zaledwie 11 proc. osób wskazuje, że jest czysto. W ostatniej trójce oprócz Palermo znalazły się także: francuska Marsylia i, ponownie, włoski Neapol.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.