foto. Dominika Oczkowska

Dominika Oczkowska to studentka zarządzania i inżynierii produkcji na jednej z warszawskich uczelni. Na co dzień zajmuje się także fotografią. Robi zdjęcia portretowe, ślubne oraz biznesowe. Zobaczcie, jakie podejście do tego zawodu ma Dominika.

Redakcja: Pierwsze pytanie na rozgrzewkę, czym jest dla ciebie fotografia?

Dominika Oczkowska: Życiem. Po prostu. Wszystko co obecnie robię kręci się wokół niej,  spędzam „z nią” praktycznie 24 godziny na dobę.

A jak to wszystko się u Ciebie zaczęło – nas zawsze interesują początki historii

Aparat w telefonie, stary kodak na kliszę lub zwykła cyfrówka byli ze mną od zawsze. Jednak moja przygoda z fotografowaniem zaczęła robić się bardziej poważna, kiedy miałam jakieś 10 lat. Wtedy moja mama zaczęła studiować dziennikarstwo i  musiała wykonać pracę zaliczeniową z przedmiotu fotografia. Stwierdziła, że skoro robię zdjęcia, to mogę ją „wyręczyć” i zrobić to za nią. Przedmiot oczywiście zaliczyła na ocenę bardzo dobrą. A to nie koniec tej historii. Kiedyś przed ćwiczeniami podeszła do wykładowcy z pytaniem czy mógłby poświęcić parę chwil i spojrzeć na moje zdjęcia. Potem milczał przez kilka tygodni, ale po tym czasie zaczepił moją mamę i powiedział : „Wziąłem te zdjęcia z grzeczności, nie oczekując zbyt wiele, ale po przejrzeniu stwierdzam, że  są bardzo dobre. Czy mogę omówić je na wykładzie?”. Na wykładzie! Fotografie dziesięcioletniej dziewczynki omawiane jako przykłady D O B R Y C H zdjęć na wykładzie.  To utwierdziło mnie w przekonaniu, że idę w dobrym kierunku.

foto. Dominika Oczkowska

Masz coś, co lubisz fotografować najbardziej?

Emocje, twarze, to co dzieje się w oczach, uczucia. Uwielbiam fotografować ludzi. Za każdym razem zachwycam się tym, jak wiele o nas mówią oczy.

Zajmujesz się także fotografią ślubną, co Ci się w tym najbardziej podoba?

W fotografii ślubnej wspaniałe jest to, że ukazuję ten wyjątkowy dzień z całkiem innej perspektywy. Opowiadam w pewnym sensie historię, od początku do końca. Nie jestem fotografem, który robi pozowane ujęcia z tego dnia. Chcę pozostać niezauważona i jednocześnie pokazać to, czego beze mnie nikt by nie zobaczył. To naprawdę coś wspaniałego, dawać szczęście innym w postaci pamiątki z ich wielkiego dnia. Robię to od niedawna, a już zdążyłam się w tym zakochać.

Żyjemy w czasie, kiedy nasz własny wizerunek jest bardzo istotny, często to jak sami siebie wykreujemy ma wpływ na nasz biznes.

No tak oczywiście. Jeśli dana firma ma profesjonalnie wykonaną stronę internetową, na niej widnieją świetne zdjęcia, wszystko jest poukładane i zrobione „z głową” to automatycznie nasze zaufanie do tej firmy wzrasta, zauważamy, że to czym się zajmują jest robione profesjonalnie. Dbałość o szczegóły, choćby takie jak fotografie na stronie internetowej, a nawet zwykłe zdjęcie profilowe na portalu społecznościowym, bardzo dobrze wpływa na odbiór danej firmy czy osoby.

Jak zatem wykreować swój wizerunek poprzez taką biznesową sesję?

Uważam, że najlepiej być naturalnym. Jeżeli mamy zdjęcie z uśmiechem, ale stanowczą pozą, pokazujemy, że jesteśmy na wyższym szczeblu, ale zarazem nie obnosimy się z tym i traktujemy wszystkich przyjaźnie i równo ze sobą, o czym świadczy uśmiech. Tak naprawdę odpowiednią pozą na fotografii możemy zdziałać bardzo dużo i pokazać się z takiej strony, z jakiej chcemy by widzieli nas ludzie.

foto. Dominika Oczkowska

Czy poprzez profesjonalne biznesowe zdjęcia można ułatwić sobie szukanie pracy?

Jasne, że tak. Fotografie są robione na luzie, jesteśmy pokazani z naszej najlepszej strony. Dają więcej przestrzeni, w przeciwieństwie do rozmowy kwalifikacyjnej, na której „zjada” nas stres i nie panujemy nad emocjami tak bardzo, jak na fotografii nas ukazującej. Powiedzenie jak cię widzą, tak cię piszą, jest tutaj idealne.

Kilka rad od Ciebie,  jak przygotować się na biznesową sesję?

Schludny, czysty strój to na pewno ważny element całej sesji. Jeżeli chodzi o panie i kwestie makijażowe to najlepiej sprawdzi się make-up no make-up, czyli naturalne podkreślenie naszych atutów i zwrócenie na nich uwagi. Warto być wyluzowanym, bez zbędnego spięcia, musimy pokazać siebie z jak najlepszej strony. Warto również zabrać ze sobą uśmiech i dobry humor, wtedy idealne zdjęcie biznesowe mamy gotowe

 

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.