zaćmienie księżyca

27. lipca, w piątek będziemy mieli okazję zaobserwować dwa niezwykłe zjawiska astronomiczne – najdłuższe w tym stuleciu całkowite zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa – będzie można zobaczyć jednego dnia.

Macie już plany na piątkowy wieczór? Jeśli nie to zachęcamy do obejrzenia dwóch niezwykłych zjawisk astronomicznych. 27. lipca będziemy mogli zobaczyć zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa. Także nawet jeśli zaplanowaliście jakąś aktywność na piątek to warto pomyśleć o tym, aby zmienić plany, ponieważ następne takie zjawisko będzie miało miejsce w 2123 roku. 

Popularyzator astronomii Karol Wójcicki powiedział, że całkowite zaćmienie Księżyca powinno być widoczne dla większości mieszkańców Polski, a do jego obserwacji nie potrzeba żadnych instrumentów optycznych. W sumie zjawisko potrwa niemal 1 godzinę 43 minuty i będzie najdłuższe w tym stuleciu.

Astronomiczny spektakl rozpocznie się 27 lipca wieczorem. Księżyc wzejdzie w Polsce około godziny 20:30 i już wtedy będzie rozpoczynała się faza częściowa tego zjawiska. Na fazę całkowitą – tę najciekawszą – będziemy musieli poczekać mniej więcej do godziny 21:30 – opisuje popularyzator.

W czasie całkowitego zaćmienia Księżyca, gdy Srebrny Glob zacznie przechodzić przez cień naszej planety, będzie można zauważyć, jak jego tarcza powoli ciemnieje. W pewnym momencie ten cień staje się coraz bardziej czerwony. Dzieje się tak dlatego, że im głębiej Księżyc wchodzi w cień naszej planety, tym więcej pada na niego światła przefiltrowanego przez ziemską atmosferę – tłumaczy ekspert.

Tej samej nocy będzie można zobaczyć również opozycję Marsa. Czerwona Planeta znajdzie się dokładnie po przeciwległej stronie Ziemi, co Słońce. Według Wójcickiego to będą najlepsze warunki do obserwacji Marsa w tym roku.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.