leczenie zeza

Diagnostyka zeza u dzieci możliwa jest dopiero po pierwszym roku ich życia. Fakt ten wynika z tego, iż przez pierwszych 12 miesięcy narząd wzroku dojrzewa i zachodzą w nim duże zmiany. Zaraz po narodzinach nie jest jeszcze do końca wykształcony, a mięśnie gałek ocznych bardzo słabe. Wtedy zez może pojawiać się w jednym oczku, ale najczęściej samoistnie zanika. Jeśli jednak nadal występuje, a dziecko obchodziło już pierwsze urodziny, nie należy odkładać wizyty u okulisty. Okazuje się, że w większości przypadków leczenie zeza przebiega w sposób całkowicie nieinwazyjny dla całego organizmu. Sprawdź, jakie są najczęściej realizowane metody zwalczania tego rodzaju zaburzeń widzenia.

Zez u dzieci – rola ortoptyka

Okulista dziecięcy już po pierwszej wizycie małego pacjenta i wstępnym rozpoznaniu zeza, skieruje go do ortoptyka. To właśnie specjalista z tego zakresu zajmie się pełną diagnostyką oraz indywidualną terapią leczniczą. Warto zaznaczyć, że leczenie zeza u dzieci jest o wiele szybsze i łatwiejsze aniżeli u dorosłych. Finalne efekty są też znacznie lepsze.

Najczęściej zaleca się ćwiczenia ortoptyczne. Te mogą przebiegać podczas regularnych wizyt w gabinecie ortoptycznym, ale dzieci z powodzeniem mogą je realizować również w warunkach domowych pod nadzorem rodziców czy opiekunów. Znaną metodą likwidacji zeza u najmłodszych pacjentów jest też zaklejanie jednego oka, by to drugie wzmacniało mięśnie gałki ocznej. Po jakimś czasie zakleja się drugie oko. W ten sposób wytężony wzrok ulega poprawie.

W zaawansowanych stadiach, leczenie zeza przebiega poprzez wykonanie specjalnych okularów korekcyjnych, a w skrajnych przypadkach konieczna jest laseroterapia. Co ciekawe, leczenie zeza laserem jest w przypadku dzieci o wiele bardziej skuteczne niż u dorosłych. Jak potwierdzają ortoptycy, operacja chirurgiczna w przypadku małych pacjentów z zezem nie jest konieczna. Coraz częściej odchodzi się od tego rodzaju metody leczniczej na rzecz sposobów o wiele bezpieczniejszych i mniej inwazyjnych.

Specjalistyczna diagnoza, która polega na ocenie jakości narządu wzroku i stopnia zaawansowania zeza polega przede wszystkim na określeniu ostrości widzenia, ocenie ustawienia oczu, zmierzeniu kąta zeza. Medyk sprawdza także obuoczne widzenie. Wszystkie badania diagnostyczne są nieinwazyjne, nie sprawiają bólu ani nie wpływają na komfort widzenia.

Dlaczego nie można bagatelizować zeza?

Chociaż zez u najmłodszych najczęściej zanika samoistnie, a maluch może cieszyć się doskonałym wzrokiem, to nigdy nie można bagatelizować zeza. Nawet przed ukończeniem pierwszego roku życia dziecka warto skonsultować tego rodzaju wadę ze specjalistą.

Jeśli leczenie zeza nie odbędzie się we właściwym czasie, ten spowoduje poważne wady wzroku. Okuliści wymieniają nie tylko krótkowzroczność, podwójne widzenie czy rozmyty obraz, ale w skrajnych przypadkach nawet trwałą utratę wzroku. Nie ma też wątpliwości, że zez po prostu szpeci, warto więc, by likwidować go jak najszybciej.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.