najszczęśliwszy kraj świata 2

Opublikowano coroczny – World Happiness Report, dzięki niemu poznaliśmy najszczęśliwszy kraj na świecie. W tym roku nasz kraj zajął 42 miejsce. Jednak jest widoczny progres w stosunku do poprzednich lat. 

World Happiness Report to zestawienie, które wyłania najszczęśliwszy kraj świata. Najnowszy ranking wyłonił zwycięzce – Finlandia została uplasowana na pierwszym miejscu. W pierwszej trójce są także Norwegia i Dania. Polska zajęła 42. miejsce i tym samym awansowała o 4 pozycje w stosunku do poprzedniego roku. Raport jest przygotowywany przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN) oraz inicjatywę ONZ.

World Happiness Report 2018 obejmuje 156 krajów, które klasyfikuje pod względem takich czynników jak PKB na głowę mieszkańca, wsparcie socjalne, oczekiwana długość życia w zdrowiu, wolność społeczna czy brak korupcji.

Tegoroczny najszczęśliwszy kraj na świecie w zeszłym roku zajmował piątą lokatę. Finlandia wyprzedziła zeszłorocznego zwycięzcę, czyli Norwegię, która w tym roku zajęła drugą pozycję. W pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych nacji świata znaleźli się obywatele głownie krajów skandynawskich: Danii (3 miejsce), Islandii (4 miejsce) i Szwecja (9 miejsce). Szef SDSN, profesor Jeffrey Sachs z Uniwersytetu Columbia, uważa, że szczęście Skandynawów to nie przypadek. – Ludzie mają zaufanie do rządu, ponadto w Skandynawii są silne systemy wsparcia społecznego – powiedział Jeffrey Sachs.

Jednak nie tylko Skandynawowie są szczęśliwi. Na 5 miejscu są obywatele Szwajcarii, na 6 Holandii, na 7 Kanady, na 8 Nowej Zelandii a na 10 Australii. Na ostatnich trzech miejscach raportu są państwa afrykańskie: Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska i Burundi.

Polska znalazła się na 42. miejscu, m.in. za Niemcami, Czechami i Słowacją , ale przed Litwą , Włochami, Słowenią i Rumunią. Jeszcze w 2016 roku Polska zajęła 57. pozycję, a w 2015 – byliśmy na 60 miejscu. Widać znaczny progres jeżeli chodzi o poczucie szczęścia w naszym kraju. Kto wie może w kolejnych edycjach to Polska zostanie ogłoszona najszczęśliwszym krajem na świecie?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.