negocjacje

Negocjacje w biznesie to bardzo istotna kwestia. Dzięki nim można wiele ugrać, ale także przy braku umiejętności ich prowadzenia można dużo stracić. Dlatego przygotowaliśmy dla Was 5 wskazówek jak skutecznie negocjować. 

Sztuka negocjacji to trudna rzecz. Jeśli jednak będziesz się trzymać kilku prostych zasad to możesz opanować tę umiejętność. Jak wynika z definicji celem negocjacji jest zaspokojenie naszych jasno określonych celów. Sprawdźcie kilka wskazówek, które pomogą wam nauczyć się tej sztuki.

Dobre przygotowanie to podstawa

Negocjacje to nie zwykła rozmowa, trzeba pamiętać o swoich celach, o tym co chcemy dzięki nim osiągnąć. Przed spotkaniem warto zastanowić się nad wszystkimi możliwymi opcjami. Jeżeli przed spotkaniem robiliście notatki to możecie je ze sobą zabrać i się nimi wspomagać. Warto jednak abyście przeanalizowali, co chcecie powiedzieć i wiedzieli jakie cele wam przyświecają.

Poznaj swojego partnera

Im więcej wiesz o swoim biznesowym partnerze tym lepiej. Warto wiedzieć w jakiej sytuacji np. finansowej znajduje się firma, z którą podejmujesz negocjacje. Taka wiedza jest przydatna, ponieważ pozwala urealnić rozmowy.

Podczas rozmów panuj nad emocjami

Przygotuj się na to, że twoje propozycje mogą zostać odrzucone. Jednak nie pokazuj po sobie, że Cię to denerwuje. Nie stosuj tonu oskarżycielskiego – to nie przekona Twojego rozmówcy do zgodzenia się na zaproponowane przez Ciebie warunki.

Pokaż swoją pewność siebie i odwagę

To ważne, aby osiągnąć cel musisz być pewny tego co mówisz. Gdy partner zauważy, że się wahasz wykorzysta to. Powinieneś być zdecydowany na to, co chcesz osiągnąć i odważnie do tego dążyć.

Bądź miły i pozytywnie nastawiony

Zachowanie kultury podczas negocjacji jest bardzo ważne. Gdy już przed rozpoczęciem rozmów założysz, że partner będzie chciał cię oszukać to on na pewno to wyczuje. Twoje podejście do strony przeciwnej jest bardzo ważnym składnikiem dobrych negocjacji.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.