apiterapia
foto. wp.pl

Apiterapia to akupunktura jadem pszczelim – jest jedną z metod medycyny naturalnej. Jej zwolennicy przekonują, że łagodzi bóle reumatyczne, jednak przeciwnicy upierają się przy tym, że jest to niebezpieczne dla zdrowia. Ostatnio po jednej z takich sesji zmarła 55-letnia kobieta.

Akupunktura jadem pszczelim zamiast tradycyjnych igieł używa pszczelich żądeł. Polega na umieszczeniu owada na ciele pacjenta i ściśnięciu go, aby żądło wyszło. Ta technika jest najbardziej popularna w Chinach i Korei. Jednak zwolenników leczenia tą metodą naturalną nie brakuje. Twierdzą, że pomaga w walce z bólami korzonkowymi i reumatycznymi. W 2013 roku na łamach ABC News Wang Menglin, specjalista od pszczelej akupunktury przekonywał – stosowaliśmy tę metodę u pacjentów z dziesiątkami chorób, od artretyzmu po raka. Za każdym razem z pozytywnymi wynikami. 

O niebezpieczeństwie tej metody mówi fakt, że po jednym z takich zabiegów 55-letnia pacjentka zmarła. Stosowała ten sposób leczenia przez dwa lata, chciała złagodzić nią skutki stresu i napięcie mięśni. Jednak podczas ostatniego zabiegu doszło u niej do powikłań.

Po użądleniu pszczoły zaobserwowano u niej świszczący oddech i duszności. Nagle straciła przytomność – czytamy w raporcie opublikowanym w „Journal of Investigational Allergology and Clinical Immunology”. Pacjentka natychmiast została zabrana do szpitala. Otrzymała zastrzyk z adrenaliny i leki przeciwhistaminowe, aby złagodzić reakcję alergiczną. Jednak pomimo natychmiastowej pomocy, zmarła kilka tygodni po użądleniu. Doszło u niej do niewydolności wielonarządowej. Specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego Ramon y Cajal w Hiszpanii tłumaczą, że wielokrotne narażenie na alergen było obciążone większym ryzykiem ciężkiej reakcji alergicznej.

Lekarze z Hiszpanii mówią, o tym, że naukowe dowody na to, aby apiterapia była bezpieczna i pozytywnie wpływała na zdrowie człowieka są niewielkie.

(Źródło: wp.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.