W wakacje, kiedy dzieci mają wolne od szkoły rodzice często chcą im zapewnić dodatkowe atrakcje i organizują wycieczki autem. Jednak jak przygotować się do takich wypraw, aby wakacje były bezstresowe, a przede wszystkim bezpieczne?
Jeżeli decydujecie się na podróż samochodem z dzieckiem to myślicie o tym jak się do nich przygotować. Wielogodzinna podróż może zmęczyć, zestresować i wprawić w zły humor nawet dorosłego człowieka, a co mówić o dziecku. Dlatego sprawdźcie co można zrobić, żeby rodzinne wakacje zaliczyć do udanych, a droga minęła przede wszystkim bezpiecznie?
Przed podróżą
Do podróży należy się przygotować. Wcześniej warto upewnić się, że auto jest w dobrym stanie technicznym. Konieczne jest też odpowiednie zabezpieczenie bagaży – powinny one mieścić się pod półką bagażnika. Nie należy również przewozić bagaży na tylnych siedzeniach, ponieważ w razie wypadku mogą zranić pasażerów.
Szczególnej uwagi wymaga bezpieczeństwo najmłodszych członków rodziny. – Jeśli autem podróżuje dziecko, powinno zawsze być zapięte w foteliku dostosowanym do jego wzrostu i masy. Nieodpowiedni lub źle zabezpieczony fotelik nie stanowi wystarczającej ochrony w razie wypadku – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Zabierz ze sobą zabawki
Podróż samochodem może być dla dziecka bardzo monotonna i warto wcześniej zaplanować dla niego zajęcia, żeby się nie nudziło. Mogą to być np. rodzinne zabawy (typu gra w skojarzenia), dobrym pomysłem jest też spakowanie ulubionych zabawek dziecka lub włączenie mu filmu. To nie tylko kwestia wygody rodziców, lecz także bezpieczeństwa – marudzenie czy płacz dziecka może negatywnie wpływać na nastrój pozostałych członków rodziny, w tym kierowcy, i powodować rozproszenie uwagi.
Pamiętaj o postojach
Podczas dłuższej podróży ważne są też kilkunastominutowe postoje, które należy robić przynajmniej co 2-3 godziny. Pomaga to dzieciom lepiej znosić podróż, jak również przeciwdziałać monotonii jazdy i poczuciu znużenia kierowcy, które może uśpić jego czujność. Kierowca powinien także dobrze wypocząć przed podróżą i nie prowadzić auta powyżej 8 godzin bez przerwy.
Postój to również dobry moment na spożycie posiłku – nie tylko ze względu na najmłodszych pasażerów warto zadbać, by w czasie drogi odżywiać się zdrowo i regularnie. Kierowca powinien być najedzony, a jednocześnie unikać ciężkostrawnych posiłków, ponieważ ich spożywanie może skutkować uczuciem senności. Podobne skutki ma odwodnienie, dlatego ważny jest stały dostęp do wody.
Odpowiednia temperatura
Podczas letnich upałów schładzanie wnętrza auta to często kwestia bezpieczeństwa – zbyt wysoka temperatura powoduje obniżenie koncentracji i sprawności motorycznej kierowcy. Optymalna temperatura w samochodzie to 20-22°C – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. Należy jednak rozsądnie korzystać z klimatyzacji, bo nagłe obniżenie temperatury o kilkanaście stopni w stosunku do warunków panujących na zewnątrz może skończyć się przeziębieniem.