czego unikać w ciąży

Ciąża to naturalny stan dla każdej kobiety związany z oczekiwaniem na przyjście na świat dziecka. Stan ten ma jednak swoją specyfikę i wiąże się on z pewnymi ograniczeniami. Kobieta będąca w ciąży powinna bowiem być bardzo ostrożna. Otóż odpowiada ona nie tylko za swoje zdrowie, ale również za zdrowie dziecka. Zatem czego nie wolno w ciąży?

Dźwiganie

Pierwszą rzeczą, której z całą pewnością nie można robić w ciąży, jest dźwiganie. Wiąże się ono z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, co może niekorzystnie wpłynąć zarówno na stan jej zdrowia, jak i na zdrowie dziecka. Może ono powodować nie tylko bóle kręgosłupa i stawów, ale również spowodować krwawienie bądź doprowadzić do poronienia.

Używki

Na pytanie, czego unikać w ciąży, z całą pewnością trzeba wskazać na używki. Papierosy i alkohol mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Gdy idzie o alkohol, trzeba przypomnieć, że kobiety absolutnie nie powinny spożywać go w żadnej ilości, nawet i pół kieliszka wina. Alkohol może bowiem spowodować powstanie wad serca u dziecka lub też zaburzeń wzrostu.

Solarium

Wiele pań bardzo lubi wizyty na solarium. Dzięki nim skóra ma piękny kolor, który wygląda bardzo atrakcyjnie. Niestety, w ciąży trzeba zrezygnować nie tylko z solarium, ale również z opalania na słońcu. Przebywanie na słońcu może bowiem doprowadzić do odwodnienia organizmu. Nawet wychodząc na zewnątrz należy stosować kremy z filtrami.

Stres

Kolejnym zjawiskiem, którego należy unikać, jest stres. Oczywiście, jest to naturalny element życia każdego człowieka, niemniej jednak należy redukować jego poziom. Stres bowiem obniża poziom żelaza we krwi, co z kolei może doprowadzić do poronienia. Ponadto, może mieć on negatywny wpływ na dziecko, na przykład na jego narządy ruchu.

Każda kobieta planująca dziecko powinna doskonale wiedzieć czego nie robić w ciąży. Wiedza ta pozwoli jej na prawidłowe dbanie o siebie i o swoje dziecko. Każdej kobiecie zależy przecież na tym, by jej dziecko było zdrowe.

4 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.