dieta DASH

Dieta DASH w 2017 roku została uznana dietą roku i dzięki temu staje się coraz bardziej popularna. Podstawą jadłospisu są warzywa, których latem jest pod dostatkiem więc to dobry moment, by ją przetestować. Sprawdźcie, jak wpływa na funkcjonowanie organizmu. 

Po co stosować dietę DASH? 

Pełna nazwa diety DASH to Dietary Approaches to Stop Hypertension. Jest kierowana do osób, które nie mogą sobie poradzić z nadciśnieniem tętniczym. Jej głównym celem jest uregulowanie ciśnienia. Ten sposób odżywiania został stworzony przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Układu Krwionośnego. Pomaga obniżyć ciśnienie krwi dzięki spożywaniu produktów bogatych w składniki mineralne, takie jak magnez, potas i wapń. W tym programie kładzie się również nacisk na używanie jak najmniejszej ilości soli. Dodatkowo, dieta poprawia ogólny stan zdrowia, wzmacnia układ krwionośny oraz zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory, osteoporozę i cukrzycę. Dzięki tak szerokiemu i skutecznemu działaniu, w 2017 roku DASH została uznana dietą roku według tygodnika U.S. News & World Report.  

Co można jeść na tej diecie oraz co znajduje się na zakazanej liście produktów?

Podstawą diety DASH są przede wszystkim warzywa i owoce o niskiej zawartości sodu: m. in. bakłażan, cukinia, zielona i czerwona papryka, dynia, banany, morele, jabłka, truskawki oraz cytrusy. Stałym elementem jadłospisu są także produkty pełnoziarniste: pieczywo, brązowy ryż, kasze, czy makaron razowy. Podczas stosowania diety DASH wskazane jest również spożywanie nabiału o niskiej zawartości tłuszczu oraz chudych gatunków mięs. Na liście zakazanych produktów znajdują się m. in. białe pieczywo, słodycze oraz alkohol – podpowiada Paulina Jabłonka – specjalista dietetyk, kierownik
ds. żywienia Maczfit.

Chcę przejść na dietę DASH

Pierwszym krokiem do wprowadzenia diety DASH w życie jest wyeliminowanie z codziennego jadłospisu soli oraz produktów o jej wysokiej zawartości. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze smacznych posiłków. Można spróbować nauczyć się gotować zgodnie z zaleceniami diety DASH lub skorzystać z pomocy specjalistów. – Choć dieta DASH wiąże się z wieloma wyrzeczeniami wcale nie musi być nudna. Bardzo ważne jest, by posiłki były nie tylko bogate w niezbędne składniki mineralne, ale również smaczne i ciekawe. Osoby, które mają problemy z układem sercowo-naczyniowym lub nadciśnieniem tętniczym mogą zjeść ziołowe risotto z grzybami leśnymi, zupę z pieczonej papryki z prażoną cieciorką, czy czekoladową roladę z kremem jagodowym. Najważniejsze są składniki, jakich użyjemy do przygotowania potraw oraz sposób ich przyrządzenia – powiedziała Paulina Jabłonka – specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.