Coraz więcej osób włącza do swojej diety kiełki. Nic dziwnego, bowiem to bardzo wartościowy składnik diety człowieka, zwłaszcza w przypadku wegetarian. Czym tak naprawdę są kiełki i czy można je uprawiać w domu?

Kilka słów o kiełkach

Kiełki są znane już od czasów starożytnych, kiedy to ich walory zostały docenione przez Chińczyków. Natomiast moda na ich jedzenie w Europie pojawiła się stosunkowo niedawno. Stało się to za sprawą zwolenników zdrowego żywienia.

Kiełkujące rośliny zawierają wiele cennych składników, niezbędnych w codziennej diecie każdego człowieka. Enzymy, które uaktywniają się w kiełkach, wyzwalają produkcję licznych witamin oraz innych substancji. Co ważne, są one łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.

Jak uprawiać kiełki?

Uprawa kiełków jest bardzo prosta i możliwa w warunkach domowych. Przede wszystkim potrzebne są nasiona na kiełki, słoik, gaza oraz gumka recepturka. Suche nasiona należy wsypać do słoików, po czym zalać je do połowy naczynia zimną wodą z kranu. Następnie trzeba zostawić je na kilka godzin – mniej więcej od sześciu do dziesięciu. Kolejną czynnością będzie przykrycie otworu słoika gazą oraz zabezpieczenie jej gumką recepturką. Przez gazę należy wylać wodę, po czym wlać świeżą, opłukać ziarna i wylać ponownie. Następnie należy postawić słoik z opłukanymi ziarnami (bez wody) w pozycji pochyłej – wówczas resztki wody będą swobodnie ociekać, a ziarenka będą miały zagwarantowany dopływ świeżego powietrza. Słoiki należy odstawić w półcieniu i pamiętać o tym, by dwa razy dziennie płukać ziarna.

Co można zrobić z kiełków?

Kiełki to znakomity dodatek do sałatek. Szczególnie dobrze komponują się one z nowalijkami. Taka wiosenna sałatka to prawdziwa bomba witaminowa. Ponadto kiełki stanowią składnik kuchni azjatyckiej, na przykład chińskiej i japońskiej. To właśnie przepisy kuchni azjatyckiej są najlepszym źródłem interesujących dań z kiełkami.  W tych krajach kiełki często dodaje się do potraw z kurczaka, wieprzowiny, czy też wołowiny. Z całą pewnością mają one znaczny wpływ na długie życie Azjatów, stąd też warto się nimi zainteresować.

Legenda głosi, że kiełki zostały odkryte przez przypadek przez chińskich żeglarzy, którzy cierpiąc z powodu głodu zauważyli kiełkujące nasiona fasoli. Po ich spożyciu okazało się, że są one nie tylko smaczne, ale i pożywne. Dziś kiełki to głównie propozycja dla osób preferujących zdrowy styl życia. Co ważne, są one również niskokaloryczne, co jest istotne dla dbających o linię.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.