Coraz więcej osób włącza do swojej diety kiełki. Nic dziwnego, bowiem to bardzo wartościowy składnik diety człowieka, zwłaszcza w przypadku wegetarian. Czym tak naprawdę są kiełki i czy można je uprawiać w domu?
Kilka słów o kiełkach
Kiełki są znane już od czasów starożytnych, kiedy to ich walory zostały docenione przez Chińczyków. Natomiast moda na ich jedzenie w Europie pojawiła się stosunkowo niedawno. Stało się to za sprawą zwolenników zdrowego żywienia.
Kiełkujące rośliny zawierają wiele cennych składników, niezbędnych w codziennej diecie każdego człowieka. Enzymy, które uaktywniają się w kiełkach, wyzwalają produkcję licznych witamin oraz innych substancji. Co ważne, są one łatwo przyswajalne przez organizm człowieka.
Jak uprawiać kiełki?
Uprawa kiełków jest bardzo prosta i możliwa w warunkach domowych. Przede wszystkim potrzebne są nasiona na kiełki, słoik, gaza oraz gumka recepturka. Suche nasiona należy wsypać do słoików, po czym zalać je do połowy naczynia zimną wodą z kranu. Następnie trzeba zostawić je na kilka godzin – mniej więcej od sześciu do dziesięciu. Kolejną czynnością będzie przykrycie otworu słoika gazą oraz zabezpieczenie jej gumką recepturką. Przez gazę należy wylać wodę, po czym wlać świeżą, opłukać ziarna i wylać ponownie. Następnie należy postawić słoik z opłukanymi ziarnami (bez wody) w pozycji pochyłej – wówczas resztki wody będą swobodnie ociekać, a ziarenka będą miały zagwarantowany dopływ świeżego powietrza. Słoiki należy odstawić w półcieniu i pamiętać o tym, by dwa razy dziennie płukać ziarna.
Co można zrobić z kiełków?
Kiełki to znakomity dodatek do sałatek. Szczególnie dobrze komponują się one z nowalijkami. Taka wiosenna sałatka to prawdziwa bomba witaminowa. Ponadto kiełki stanowią składnik kuchni azjatyckiej, na przykład chińskiej i japońskiej. To właśnie przepisy kuchni azjatyckiej są najlepszym źródłem interesujących dań z kiełkami. W tych krajach kiełki często dodaje się do potraw z kurczaka, wieprzowiny, czy też wołowiny. Z całą pewnością mają one znaczny wpływ na długie życie Azjatów, stąd też warto się nimi zainteresować.
Legenda głosi, że kiełki zostały odkryte przez przypadek przez chińskich żeglarzy, którzy cierpiąc z powodu głodu zauważyli kiełkujące nasiona fasoli. Po ich spożyciu okazało się, że są one nie tylko smaczne, ale i pożywne. Dziś kiełki to głównie propozycja dla osób preferujących zdrowy styl życia. Co ważne, są one również niskokaloryczne, co jest istotne dla dbających o linię.
ale kiełki żeby ktoś mial w domu to nie slyszalam…
serio kiełki fajna sprawa i zdrowotnie i estetycznie do dań
nie powiem z czym mi sie kojarza 😀