postanowienia noworoczne

Noworoczne postanowienia mają to do siebie, że trzymamy się ich tylko przez chwilę. Tydzień, miesiąc – a potem jakoś o nich zapominamy. Co zrobić, żeby nie zerwać z naszymi noworocznymi planami już 2 stycznia?

92% z nas nie dotrzymuje swoich postanowień noworocznych. A mimo to prawie połowa robi je regularnie. Mają one jednak niezwykle krótką datę ważności. Pewnie znacie to uczucie, gdy 1 stycznia stanowczo postanawiacie nie jeść słodyczy, a już 2 stycznia na waszym biurku leży czekoladowy batonik. Jak pokazują wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z University of Scranton 25% łamie swoje postanowienia w pierwszym tygodniu stycznia, a 36% kończy z noworocznymi planami po miesiącu.

Trudno dotrzymać noworoczne postanowienia przede wszystkim dlatego, że wyznaczamy sobie cele, których nie jesteśmy w stanie zrealizować. Aby miały rację bytu należy być realistą i oceniać, jakie nawyki są złe i które z nich możemy wyeliminować lub ograniczyć. Innym powodem szybkiego poddawania się jest także brak widocznych efektów od razu. Tutaj musimy uruchomić swoje pozytywne myślenie i wspierać siebie.

Najczęściej na liście postanowień pojawiają się takie punkty jak: schudnę, zacznę ćwiczyć, nie będę jeść słodyczy, nauczę się języków, rzucę palenie. A co zrobić, żeby rzeczywiście zrealizować swoje cele na nowy rok i nie złamać się w pierwszym tygodniu?

Po pierwsze postanowienia muszą być konkretne. Formułowanie postanowień w ogólne zdania nie przyniesie zbyt dużo pożytku. Plan – „chcę prowadzić zdrowszy tryb życia” nie niesie za sobą żadnych konkretnych działań. Łatwiej nam się usprawiedliwiać i szukać luk w takich stwierdzeniach. Na początku roku warto sobie wypisać swoje postanowienia zwłaszcza jeżeli jest ich kilka, ale uwaga wprowadzenie wszystkich zmian na raz raczej zniechęca niż motywuje i przez to nie dotrzymujemy postanowień. Znacznie lepszym sposobem jest wprowadzanie zmian jedna po drugiej. Gdy nasza uwaga skupiona jest na jednej konkretnej rzeczy łatwiej nam się jej trzymać. Aby utrzymać postanowienia noworoczne można wprowadzić system kar i nagród, który będzie nas motywował.

A jak jest u Was – macie jakieś noworoczne postanowienia?

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.