niedobór witaminy d3

Pod wpływem słońca organizm sam wytwarza witaminę D3. Jednak na słonce nie zawsze możemy liczyć, a brak tej witaminy jest niebezpieczny dla zdrowia. Zobacz jakie choroby wywołuje niedobór D3 i jak uzupełniać niedobór tej witaminy.

Witamina D3 wpływa na metabolizm większości tkanek. Najistotniejszy jest jej wpływ na układ kostny i układ mięśniowy. Niedobór witaminy D3 może prowadzić do krzywicy i osteoporozy. Uważa się również, że większość chorób cywilizacyjnych jest związana z niedoborem witaminy D3. Są to choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby centralnego układu nerwowego, cukrzyca, a nawet nowotwory. Z niedoborem witaminy D3 mogą mieć także związek schizofrenia i depresja – mówi lek. med. Arkadiusz Zieliński z firmy AZ Pharma Consulting.

Na szczęście witamina D3 jest o tyle nietypowa, że ludzki organizm potrafi wytworzyć sobie ją sam. Odbywa się to pod wpływem słońca. Niestety w Polsce przez większość roku nasłonecznienie nie jest wystarczające, a poza tym nawet w lecie stosunkowo mało czasu spędzamy na dworze. Oczywiście witaminę D3 możemy przyjmować z pożywieniem. Zawierają ją głównie tłuste ryby. Ale tych przecież nie jesteśmy w stanie jeść na okrągło. Pozostaje zatem regularne przyjmowanie suplementów diety, a w przypadku gdy niedobory są znaczne – zażywanie leków.

Jak wskazują badania, w naszej populacji suplementacja na ogół, niestety, jest konieczna. Dobrze, gdy lekarz zajmie się prowadzeniem osoby, która ma niedobory. Wtedy mamy pewność, że dany pacjent otrzymuje takie dawki, jakie powinien – stwierdza Krzysztof Smolik, dyrektor zarządzający w przedsiębiorstwie farmaceutycznym LEK-AM. Dla zdrowego człowieka dawka 1000–2000 j.m. na dzień zwykle będzie wystarczająca. Zapotrzebowanie zależy m.in. od stylu życia i wagi ciała. Osoby otyłe potrzebują nawet dwu-, trzykrotnie większych dawek. Co ważne, nie ma konieczności podawania witaminy D3 codziennie. Równie dobrze można przyjmować większe dawki np. raz na miesiąc.

(Źródło: infowire.pl)

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.