wzrost cen

Masło zaliczyło największy skok cenowy, oprócz niego podrożały także inne produkty żywnościowe. We wrześniu ceny wzrosły o 2,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z sierpniem o 0,4 proc. GUS potwierdził swój wstępny szybki szacunek inflacji. Sprawdź szczegóły.

Cena masła szalała, ale nie tylko ono podrożało

Absolutny rekord należy oczywiście do masła, które podrożało o 6,9 proc. Jednak to nie wszystko wzrost cen da się zauważyć, kupując warzywa – wzrost o 2,4 proc oraz ryż – wzrost o 1,0 proc. Za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne trzeba było płacić o 0,9 proc. więcej, za sery i twarogi oraz mleko po 0,7 proc. więcej, a jaja były o 0,6 proc. droższe niż w sierpniu. Drożało też mięso – przeciętnie o 0,3 proc., ale w tym drobiowe znacznie mocniej, bo o 0,7 proc. Na pocieszenie GUS podaje, że potaniał cukier – o 2,9 proc., czekolada – o 1,4 proc. i owoce – o 1,0 proc. Żywność ogółem zdrożała we wrześniu o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca (w sierpniu był spadek o 0,7 proc.).

Ci którzy nie kupili obuwia w sierpniu teraz pewnie żałują 

Po letnich wyprzedażach nie ma już śladu. Ci którzy z nich nie skorzystali teraz poczują to w swoich portfelach.Najmocniej od sierpnia wzrosły ceny w kategorii „odzież i obuwie” – o 2,1 proc., w tym samego obuwia o 2,3 proc. We wrześniu notuje się taki wzrost cen właśnie przez wspomniany koniec wyprzedaży i pojawienie się w sklepach nowych kolekcji na sezon jesienno – zimowy.

Paliwo znowu droższe…

Paliwa po raz kolejny notują wzrost cen. Średni wzrost cen paliw wyniósł 3,5 proc. Jednak gaz podrożał aż o 11 proc., benzyna o 3,2 a diesel o 1,8 proc. Ogólnie ceny z kategorii transport wzrosły o 1,0 proc.

Wrzesień czas do szkoły, więc

0,9 proc. zwiększyły się opłaty w dziale „edukacja” . Jednak same podręczniki (które GUS uwzględnia razem z książkami w innym dziale – „rekreacja i kultura”) potaniały średnio o 10,5 proc. – to dlatego, że od września darmowe podręczniki trafią do uczniów kolejnych klas w szkołach podstawowych i gimnazjach.

Węgiel mocno drożeje

Ceny związane z mieszkaniem zwiększyły się o 0,3 proc. Ceny opału – wzrosły w ubiegłym miesiącu aż o 2,5 proc. Węgiel do ogrzewania domów drożeje. Oby na tym się skończyło, bo sezon grzewczy dopiero się rozkręca.

4 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.