
Masło zaliczyło największy skok cenowy, oprócz niego podrożały także inne produkty żywnościowe. We wrześniu ceny wzrosły o 2,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z sierpniem o 0,4 proc. GUS potwierdził swój wstępny szybki szacunek inflacji. Sprawdź szczegóły.
Cena masła szalała, ale nie tylko ono podrożało
Absolutny rekord należy oczywiście do masła, które podrożało o 6,9 proc. Jednak to nie wszystko wzrost cen da się zauważyć, kupując warzywa – wzrost o 2,4 proc oraz ryż – wzrost o 1,0 proc. Za jogurty, śmietanę, napoje i desery mleczne trzeba było płacić o 0,9 proc. więcej, za sery i twarogi oraz mleko po 0,7 proc. więcej, a jaja były o 0,6 proc. droższe niż w sierpniu. Drożało też mięso – przeciętnie o 0,3 proc., ale w tym drobiowe znacznie mocniej, bo o 0,7 proc. Na pocieszenie GUS podaje, że potaniał cukier – o 2,9 proc., czekolada – o 1,4 proc. i owoce – o 1,0 proc. Żywność ogółem zdrożała we wrześniu o 0,5 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca (w sierpniu był spadek o 0,7 proc.).
Ci którzy nie kupili obuwia w sierpniu teraz pewnie żałują
Po letnich wyprzedażach nie ma już śladu. Ci którzy z nich nie skorzystali teraz poczują to w swoich portfelach.Najmocniej od sierpnia wzrosły ceny w kategorii „odzież i obuwie” – o 2,1 proc., w tym samego obuwia o 2,3 proc. We wrześniu notuje się taki wzrost cen właśnie przez wspomniany koniec wyprzedaży i pojawienie się w sklepach nowych kolekcji na sezon jesienno – zimowy.
Paliwo znowu droższe…
Paliwa po raz kolejny notują wzrost cen. Średni wzrost cen paliw wyniósł 3,5 proc. Jednak gaz podrożał aż o 11 proc., benzyna o 3,2 a diesel o 1,8 proc. Ogólnie ceny z kategorii transport wzrosły o 1,0 proc.
Wrzesień czas do szkoły, więc
O 0,9 proc. zwiększyły się opłaty w dziale „edukacja” . Jednak same podręczniki (które GUS uwzględnia razem z książkami w innym dziale – „rekreacja i kultura”) potaniały średnio o 10,5 proc. – to dlatego, że od września darmowe podręczniki trafią do uczniów kolejnych klas w szkołach podstawowych i gimnazjach.
Węgiel mocno drożeje
Ceny związane z mieszkaniem zwiększyły się o 0,3 proc. Ceny opału – wzrosły w ubiegłym miesiącu aż o 2,5 proc. Węgiel do ogrzewania domów drożeje. Oby na tym się skończyło, bo sezon grzewczy dopiero się rozkręca.
coraz gorzej z tymi cenami… komuna bylo biednie ale ludziom sie zylo jakos lepiej, to dopiero dziwne 😀
wszystko drożeje, bogaci mają więcej a biedni coraz mniej – im dłużej żyję, tym bardziej to widzę
wszystko drożeje, zarobki w miejscu, lekarze głodują, inni żyją w luksusach, człowiek haruje i nie ma nic, a nie każdy nazywa się Misiewicz 🙁
wszystko manipulacja – inflacja też… jakos normalny czlowiek tego nie czuje