niedobór potasu

Potas to jeden z najbardziej potrzebnych pierwiastków do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dzięki niemu kontrolowane jest m.in ciśnienie oraz praca nerek. Sprawdź 6 podstawowych objawów niedoboru potasu. Nie lekceważ ich!

Potas jest elektrolitem, podobnie jak sód i chlor. W naszym organizmie, który składa się z wody, potas znajduje się niemal wszędzie: we krwi, w komórkach, w chłonce, w przestrzeni międzykomórkowej. Dzięki temu, że łatwo przemieszcza się przez błony komórkowe, dostarcza komórkom składników odżywczych, jednocześnie wpływając na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Niedobór potasu może być inaczej nazywany hipokaliemią. Hipokaliemię stwierdza się, gdy poziom potasu we krwi jest mniejszy niż 3,6 mmol/l (wartość u dorosłych). Taki stan rzeczy może mieć bardzo negatywny wpływ na nasze funkcjonowanie. Zobaczcie 6 podstawowych objawów.

Zmęczenie organizmu

Ogólne zmęczenie organizmu przejawiające się sennością i apatią może powodować zbyt mała ilość potasu w organizmie. Towarzyszą temu także bóle mięśni i skurcze. Niedobór potasu nie pozwala bowiem mięśniom na szybkie odzyskiwanie energii, wywołując tym samym problemy z ich spięciami.

Nieregularna praca serca

Naturalne jest to, że podczas wysiłku nasze serce pracuje szybciej, a w czasie odpoczynku wolniej. Jednak zmieniający się rytm serca bez wyraźniej przyczyny jest niepokojący. Jednym z powodów takiego stanu zdrowia może być niedobór potasu.

Skurcze mięśni

Niedobór potasu sprawia, że mięśnie cały czas są spięte i przez to odczuwamy nieprzyjemny ból.

Nadciśnienie tętnicze

Jest wiele przyczyn rozwoju tej dolegliwości. Brak odpowiedniej ilości potasu w organizmie może wpłynąć na rozwój tej choroby.

Opuchnięte nogi i ręce

Potas redukuje stężenie sodu w organizmie, co zapobiega zatrzymywaniu wody. W przypadku, gdy brakuje nam tego minerału woda zatrzymuje się w organizmie, a nasze ciało puchnie.

Zaparcia

Niski poziom potasu we krwi może zakłócać funkcje mięśni żołądka i jelit. Prawidłowe funkcjonowanie tych mięśni jest potrzebne do trawienia, wchłaniania i metabolizmu. Słabe działanie mięśni gładkich może prowadzić do zaparć.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.