demencja starcza

Demencja starcza to choroba, która dotyka osoby po 65 roku życia. W Polsce na tę przypadłość cierpi ponad 300 tysięcy osób. Jednak w kwestii leczenia tej choroby powinniśmy brać przykład z Holendrów, którzy bardzo dobrze radzą sobie z tym zagadnieniem.

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera podaje, że w Europie żyje 7 mln osób z demencją starczą, a w 2050 roku będzie ich już 15 mln. W Polsce natomiast, według szacunków, żyje ponad 300 tys. osób z tą przypadłością. Choroba dopada najczęściej osoby po 65 r.ż i charakteryzuje się obniżoną sprawnością umysłową, wahaniem nastrojów i wędrówkami pamięcią do czasów młodości chorego. Potrafi on kojarzyć odległe czasowo sytuacje i ludzi, jednocześnie mając problem z przypomnieniem sobie niedalekich wydarzeń.

Choroba stwarza niebezpieczeństwo pozostawienia seniora samego. Opieka nad osobami z demencją starczą przede wszystkim powinna być stała. Powinno się monitorować chorobę i podporządkować ją konkretnym planom.

Holandia wzorem do naśladowania

Z chorobą demencji starczej bardzo dobrze radzą sobie w Holandii. Rozwiązania stosowane w tym kraju zadziwiają swoją pomysłowością i praktycznością. Przykładem jest wioska De Hogeweyk, stworzona dla osób z tą przypadłością. Miejscowość stanowi ogromny ośrodek opieki. Są tam sklepy, parki, a nawet teatr. Co więcej, chorzy mieszkają w domu, urządzonym w stylu, w jakim czują się najlepiej. Wszystko po to, aby umożliwić chorym, jak najbardziej normalne, godne życie. Mogą oni swobodnie poruszać się po wiosce, spacerować, robić zakupy, bo ta jest w zupełności bezpieczna. Jest tylko jedno, strzeżone wyjście. Chorzy w wiosce dużo się ruszają, a co za tym idzie – dłużej zachowują dobrą kondycję. To pomysł, z którego przykład powinny czerpać inne kraje.

Innowacyjny sprzęt pomaga zaktywizować pacjentów

W obserwacjach „A systematic review – physical activity in dementia: The influence of the nursing home environment” zespół holenderskich lekarzy dowiódł, że 90 proc. pacjentów z tą przypadłością, którzy przebywają w domach opieki, nie podejmuje aktywności fizycznej przez większość dnia. Co za tym idzie, bierność ta ma negatywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne chorych. W konsekwencji pogarsza jakość ich życia.

Badacze dowiedli, że w terapii osób z demencją starczą istotną rolę odgrywają sprzęty, które zawierają świecące i ruchome elementy. Dostrzegli oni, że elementy te stymulują aktywność fizyczną u pacjentów. Jeszcze większy wpływ na zachęcenie pacjentów do podjęcia wysiłku mają sygnały dźwiękowe i muzyka. Dowiedli oni, że metoda multisensoryczna wykazuje pozytywne rezultaty w spowalnianiu rozwoju choroby. Dlatego w rehabilitacji osób cierpiących na demencję starczą dobrze sprawdzają się urządzenia multimedialne, takie jak stół interaktywny, które stymulują pacjentów intelektualnie i sprawiają, że są oni bardziej aktywni. – Stół interaktywny to gra dla osób z umiarkowaną lub ciężką demencją. Urządzenie motywuje chorych do uczestniczenia w aktywności fizycznej i społecznej. Liczne gry, składające się z interaktywnych animacji świetlnych, które reagują na ruchy dłoni i ręki, są rzutowane na stole. Sprzęt działa także na zmysł słuchu, reagując na postępy użytkownika – mówi Maciej Mazurkiewicz, prezes zarządu firmy Funtronic, produkującej stół interaktywny Magiczny Dywan.

Tego typu sprzęt jest także dostępny w Polsce. Co więcej, to polski producent jest jego największym dystrybutorem do krajów europejskich, w tym także Holandii. W zeszłym roku dostarczyli na rynki Belgii, Holandii, Niemiec, Danii, Wielkiej Brytanii oraz Włoch ponad 700 urządzeń. – Zdecydowana większość trafiła do Holendrów, którzy zakupili 500 Magicznych Dywanów, co zupełnie nie dziwi, ponieważ są oni liderem w rehabilitacji osób starszych. Jeśli chodzi o Polskę to niestety jest wręcz przeciwnie. W naszym kraju żaden ośrodek nie dysponuje jeszcze takim sprzętem – dodaje Mazurkiewicz.

Chociaż działania rehabilitacyjne nie odmłodzą i nie uzdrowią chorego, to jeśli będą prowadzone stale i konsekwentnie, mogą przynieść postępy w leczeniu. Chory powinien pozostać aktywny tak długo, jak to możliwe.

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.