Od pewnego czasu polska gospodarka nabiera rozpędu. Polskie firmy radzą sobie doskonale i coraz częściej wchodzą na zagraniczne rynki. Dzięki temu produkty, pochodzące z Polski są już dobrze znane naszym zagranicznym sąsiadom i z każdym dniem zyskują na popularności.

Polski eksport

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, okresie od stycznia do listopada 2016 roku polski eksport wzrósł o 1,7 %. Wzrost ten nie jest może nadzwyczaj duży, jednakże świadczy on o dobrej kondycji polskiej gospodarki. Co ważne, polskie przedsiębiorstwa już od dłuższego czasu dużo eksportują, co jest związane chociażby z wymianą towarów w ramach Unii Europejskiej.

Główne kierunki polskiego eksportu

Największym partnerem handlowym Polski są Niemcy. Nic dziwnego, bowiem niemiecka gospodarka jest w dobrej kondycji, a tamtejsze społeczeństwo należy do grona najzamożniejszych na Starym Kontynencie. Polskie firmy dużo eksportują również do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, co jest związane z dużą liczbą naszych rodaków, którzy wyjechali tam do pracy. Popularne  kierunki  to także Francja, Włochy oraz Hiszpania. Nie należy zapominać o Wschodzie. Rosja to wciąż bardzo duży i niezwykle ważny rynek zbytu dla polskich firm. Co więcej, polscy przedsiębiorcy coraz chętniej spoglądają jeszcze dalej – na rynek chiński.

Polskie hity eksportowe

Z roku na rok coraz więcej polskich produktów podbija zagraniczne rynki. Cała Europa poznała już polską żywność, która jest najlepsza na świecie. Jednakże mieszkańcy innych krajów coraz częściej przekonują się również do polskich mebli, ubrań, czy też okien. Co ważne, bardzo dobrze radzą sobie również polscy producenci gier komputerowych. To branża, która bardzo szybko rozwija się w ostatnich latach. Istotną część eksportu stanowią także dobra luksusowe produkowane w naszym kraju. Specjaliście twierdzą, że polskie jachty są jednymi z najlepszych i najpiękniejszych na świecie.

Nowoczesna gospodarka powinna rozwijać się na każdym polu. Stąd też eksport stanowi niezwykle ważną jej część. Miło jest patrzeć na rosnące wskaźniki eksportu, które świadczą o sile polskich firm. Ich sukcesy są znakomitą promocją naszego kraju na całym świecie.

3 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.