
Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej rozdane. To prestiżowe wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie nauki. W tym roku odbyła się 26 edycja wydarzenia. Sprawdź, którzy naukowcy zdobyli „polskie Noble”.
Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono w środę po raz 26. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Nagrody przyznawane są od 1992 r. Dotychczas otrzymało je 95 osób, wliczając w to tegorocznych laureatów. „Polskie Noble” wręczane są uczonym za wyjątkowe osiągnięcie i odkrycia naukowe. Szczególnie za te, które przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy poznawcze. Prezes FNP prof. Maciej Żylicz na ceremonii mówił o społecznej odpowiedzialności naukowców. Na wręczaniu nagród pojawił się także Jarosław Gowin, który podkreślił jak ważne jest zaangażowanie naukowców w publiczną dyskusję.
Tegorocznymi laureatami zostali profesorowie: Piotr Trzonkowski z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie, Andrzej Trautman z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Krzysztof Pomian z CNRS w Paryżu oraz Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Każdy z laureatów otrzyma po 200 tys. zł.
Laureat nagrody w obszarze nauk o życiu i o Ziemi – prof. Piotr Trzonkowski – został uhonorowany za badania nad limfocytami T regulatorowymi (TREG) i ich pionierskie zastosowanie w terapii komórkowej chorób człowieka. FNP doceniło zastosowanie tych komórek w terapii chorób człowieka – cukrzycy typu 1, stwardnienia rozsianego oraz choroby „przeszczep przeciwko gospodarzowi”. Terapia opiera się na własnych komórkach pacjenta, pobranych, namnożonych i ponownie podanych. Komórki TREG osłabiają działanie układu odpornościowego, który niszczy własne organy chorego, np. trzustkę u dzieci chorych na cukrzycę.
W dziedzinie nauk chemicznych nagrodzono prof. Daniela Gryko – za opracowanie oryginalnej metody syntezy i za charakteryzację związków z grupy porfirynoidów. Profesor projektuje i tworzy takie związki oraz bada ich właściwości fotofizyczne. Opracował on efektywną metodę otrzymywania koroli. Odkrycie Polaka otworzyło nowe perspektywy dla badań i ich zastosowań, m.in. w diagnostyce medycznej.
Laureatem nagrody FNP w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich został natomiast prof. Andrzej Trautman za prace teoretyczne, w których wykazał realność fal grawitacyjnych.
W obszarze nauk humanistycznych i społecznych nagrodę FNP otrzymał prof. Krzysztof Pomian za pionierskie badania dziejów kolekcjonerstwa oraz wpływu nauki i sztuki na rozwój kultury europejskiej.
(Źródło: PAP)
Te badania nad kolekcjonerstwem brzmią interesująco