6 toksycznych osobowości

Masz dość toksycznych relacji? Nie trać na nie czasu. Zobacz jakich osób najlepiej unikać. A może Ty sam jesteś posiadaczem trudnego charakteru? Sprawdź.

Toksyczne relacje to trudny temat. Dostrzeżenie tego, że jesteśmy w takiej relacji się zajmuje wiele czasu. A konsekwencje takich znajomości, w wielu przypadkach, jeszcze długo się ciągną. Dlatego zawczasu warto wiedzieć, jakich typów osobowości unikać.

Jestem dla Ciebie całym światem…

Jednym słowem narcyz. Wystrzegajcie się. To osoby, które mają niebywałą pewność siebie, uważając się za pępek świata. W relacjach z drugim człowiekiem szukają ideału. Miej pewność, że jeżeli pojawią się jakieś problemy to zawsze będzie to Twoja wina. Z kimś, o takim charakterze nie uda się stworzyć zdrowej relacji.

Tyle dla Ciebie zrobiłem, a Ty…

Manipulant. Jeden z najgorszych typów charakteru z jakim możesz obcować. Taka osoba zawsze znajdzie Twój słaby punkt i wykorzysta go dla swoich korzyści. Przez działania człowieka o tym typie osobowości, możesz przestać zauważać własne pragnienia i potrzeby i skupiać się tylko na jego potrzebach. Często wykorzystują uczucia, aby uzyskać to, czego chcą. Uważaj, żeby pod przykrywką uczuć nie wpaść w pułapkę i nie stracić kontroli nad swoim życiem.

Ja, u mnie, moje…

Kolejna grupa osób to grupa określana jako egoiści. Są skupieni tylko na sobie, zawsze stawiają siebie wyżej od innych osób. Gdy opowiadasz im co u Ciebie, nie są zainteresowani, ale od Ciebie wymagają ciągłej uwagi i zainteresowania. Będąc w relacji z taką osobą nie można liczyć na troskę i zainteresowanie. Trudno oczekiwać też pomocy od kogoś, kto nie wie, czy jej potrzebujemy. A nie wie dlatego, że nas po prostu nie słucha.

Źle wyglądasz! I tak ci się nie uda

Eh… krytycy. Tak naprawdę to osoby, które są najmniej pewne siebie ze wszystkich ludzi na świecie. A swoje frustracje przerzucają na innych. Krytyka konstruktywna jest potrzebna i wspaniale, jeśli potraficie szczerze powiedzieć, co wam się nie podoba. Ale krytykowanie używane tylko po to, aby kogoś skrytykować i sprawić komuś przykrość to zachowanie poniżej krytyki właśnie. Relacja z taką osobą może wpędzić Cię w kompleksy i zniszczyć samoocenę. Dobra rada nie wchodź w głębsze znajomości z takimi ludźmi.

Pociesz mnie, pociesz mnie, pociesz mnie

Osoby, które są wiecznie niezadowolone to kolejna grupa ludzi na naszej liście, którą należy omijać szerokim łukiem. Taki człowiek ciągle marudzi, narzeka i żyje przeszłością. Ludzie z takim typem charakteru często proszą Cię o radę, pomoc. Nigdy jednak nie próbują skorzystać lub wprowadzić w życie zaproponowanych przez Ciebie rozwiązań. A Ty tylko tracisz energię, aby komuś pomóc. Ktoś, kto wpędza cię w poczucie winy i rozpamiętuje ciągle od nowa sytuacje sprzed kilku lat nie jest odpowiednim kandydatem do zbudowania zdrowej relacji.

Nie wiem, może, okaże się, zobaczymy, spontan

Ostatnia grupa ludzi z naszej listy to osoby nieodpowiedzialne. Nigdy niczego nie planują. Nie myślą o konsekwencjach swoich poczynań. Wiedzą, że zawsze im pomożesz. Dlatego przyjmują Twoją pomoc za coś oczywistego i wykorzystują to w każdej sytuacji. Nie poświęcaj się dla osób, które z premedytacją szaleją i podejmują nierozważne decyzje, bo wiedzą, że jesteś zawsze pod ręką i po raz kolejny wyciągniesz ich z tarapatów. Każdy musi kiedyś wziąć odpowiedzialność za to, co robi.

Tworzenie więzi z ludźmi jest bardzo trudne, ale mamy nadzieję, że od teraz będziecie tworzyć tylko zdrowe i szczęśliwe relacje.

5 KOMENTARZE

  1. dobrze napisane, toksyczny czlowiek moze serio zniszczyc zycie, niestety budzimy sie za pozno 🙁 albo ratowac ich albo ratowac siebie, z takimi ludzmi nie zajdzie sie za daleko bez jakiegos mądrego kroku

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.