ulubiony owoc Polaków

Lato obfituje w wiele świeżych owoców i warzyw. Jednak nie zawsze to co kupujemy w sklepach, a nawet na bazarkach jest dla nas zdrowe. Ulubiony sezonowy owoc Polaków, czyli truskawki są pełne trucizny, wszystko przez wymagającą uprawę. 

Truskawki to jedne z ulubionych owoców. Są bardzo popularne w naszym kraju, a my zajadamy się nimi od maja do końca lata. To świetny dodatek do ciast, a także dobry pomysł na zdrową przekąsek w ciągu dnia. No właśnie czy aby na pewno taką zdrową? Według badań przeprowadzanych przez amerykańską organizację Environmental Working Group. Instytucja tworzy ranking – „Parszywa dwunastka”, czyli zestawienie obejmujące najbardziej zanieczyszczone warzywa i owoce. Po raz kolejny na szczycie tej listy znalazły się truskawki.

Truskawki są pełne trucizny przede wszystkim dlatego, że atakuje je szara pleśń, która może zniszczyć całą plantację w ciągu doby. Rolnicy walczą z tym stosując wiele chemicznych oprysków. To jednak przekłada się na to co jemy, a w efekcie jemy zatrute chemią produkty. Z badania wynika, że ponad 98 procent przebadanych truskawek zawiera przynajmniej jeden pestycyd. A w niektórych ich ilość przekraczała 20.

W Polsce nikt nie prowadzi tego typu badań. Sanepid dostaje czasami zlecenia na przebadanie truskawek pod kątem zawartości pestycydów, jednak nie są one publikowane. Nie ma jednak podstaw, by twierdzić, że polskie owoce są zdrowsze. W Unii Europejskiej nie ma konkretnych norm. A przez to dochodzi do takich sytuacji, że truskawki są pryskane nawet 20 razy w ciągu sezonu. 

Dlaczego pestycydy tak nam szkodzą? 

Truskawki to owoce miękkie jagodowe, które bardzo łatwo wchłaniają chemię. Pestycydy to środki ochrony roślin, czyli chemiczne (i toksyczne) substancje, które są stosowane w produkcji owoców i warzyw. Służą do niszczenia szkodników, które mogą zmniejszać plony i wpływać na ich jakość, a także do niszczenia grzybów i chwastów.

To, co korzystnie wpływa na jakość plonów, niestety nie służy człowiekowi. Pestycydy mogą powodować dwa rodzaje zatruć – bezpośrednie i chroniczne. Bezpośrednie zatrucia dotyczą najczęściej pracowników, którzy np. przygotowują ciecze i pryskają uprawy. Objawy jednorazowego zatrucia dużym stężeniem to: wymioty, biegunki, zawroty głowy, bóle głowy. Chroniczne zatrucia pojawiają się w przeciągu 10-20 lat na skutek długotrwałej koncentracji pestycydów.

Lubicie truskawki? Gdzie je kupujecie?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.