18.1 C
Warszawa
sobota, 13 kwietnia 2024
Strona główna Zdrowie Więcej pieniędzy na leczenie WZW C

Więcej pieniędzy na leczenie WZW C

159
1
wzw c
foto. medonet.pl

Zapalenie wątroby typu C jest wywoływane przez wirus HCV. Jest to niebezpieczne, dlatego że objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Od kilku lat przeznacza się coraz więcej środków na leczenie. 

Co to jest WZW C?

Zapalenie wątroby typu C jest wywoływane przez wirus HCV. Występuje on w różnych genotypach. W Polsce wirus jest tak niebezpieczny, dlatego, że przez długi czas nie daje żadnych objawów. Ujawniają się zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy doszło już do znacznego uszkodzenia wątroby. Jedynym sposobem na wykrycia zakażenia jest test krwi na obecność wirusa HCV. Nieleczone WZW typu C prowadzi do marskości i/lub raka wątroby.

Jak można się zarazić?

Do zakażenia HCV dochodzi poprzez przetoczenie zakażonej krwi lub kontakt uszkodzonej skóry lub błon śluzowych z przedmiotami, które zostały nią zanieczyszczone, tzn. zakażona krew musi mieć kontakt z krwią lub błoną śluzową osoby zdrowej. Najbardziej narażeni na zakażenie wirusem są: pracownicy służby zdrowia, narkomani, osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Do zakażenia może także dojść podczas cesarskiego cięcia.

Leczenie WZW C w Polsce

Jednak leczenie chorych w Polsce wygląda coraz lepiej.
Polska należy do tych krajów w Europie, w których dostęp do leczenia WZWC jest największy. Wasz kraj może być pod tym względzie przykładem – powiedział dla PAP dyrektor programu ELPA@Home Julio Burman. Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei Barbara Pepke powiedziała, że leczenie WZWC uznane zostało w naszym kraju za priorytet i zwiększono jego finansowanie. Dzięki temu od 2012 do 2017 r. trzykrotnie wzrosły w naszym kraju środki przeznaczane na leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C. 

Barbara Pepke podkreśliła, że 30 proc. pacjentów diagnozowanych jest w trzecim i czwartym stadium włóknienia wywołanego zapaleniem wątroby. Przyznała, że w niektórych regionach, takich jak woj. dolnośląskie, wciąż są kolejki do leczenia z powodu zbyt małej liczby ośrodków i lekarzy zajmujących się tego rodzaju terapią.

Jak wygląda dieta osób z WZW C? 

Osoby chore na wątrobę, niezależnie od rodzaju wirusa, powinny stosować dietę lekko strawną. Zazwyczaj 4–5 niewielkich posiłków, złożonych z potraw gotowanych albo duszonych. Całkowicie należy usunąć z jadłospisu mięso tłuste, boczek, margaryny, sery żółte, smalec, słoninę, ciasta i wszelkie dania smażone. Owoce, które można jeść to banany, brzoskwinie bez skórek, morele, słodkie jabłka. Z warzyw najlepsze są marchew, pietruszka, buraki, pomidory bez skórek, dynia cukinia szpinak.

 

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.