śpiworek dla przedszkolaka

Poobiednie drzemki przedszkolaków to od dawna temat, który dzieli rodziców i nauczycieli. Jedni uznają, że tzw. leżakowanie ma korzystny wpływ na funkcjonowanie i rozwój maluchów, inni zaś twierdzą, że sen w ciągu dnia jest zbyteczny. Jaka jest prawda i co o leżakowaniu w przedszkolu mówią eksperci? Sprawdź już teraz.  

Wyniki badań naukowych

Amerykańscy naukowcy są jednogłośni. Ich zdaniem nawet krótka drzemka w ciągu dnia wpływa korzystnie na pracę mózgu. Jest ważna szczególnie w przypadku najmłodszych, bowiem to oni rozwijają się najintensywniej w ciągu pierwszych lat swojego życia. Aby kilkulatek mógł sprawnie przyswajać wiedzę i utrwalać ją oraz nabywać niezbędne umiejętności zaleca się, by spał przynajmniej 20 minut w ciągu dnia.

Ci sami naukowcy potwierdzają, że sen regeneruje, wpływa na koncentrację uwagi, procesy zapamiętywania oraz sprawność fizyczną. Alarmują jednak, że aby drzemka rzeczywiście dawała oczekiwane rezultaty, niezbędne jest stworzenie do niej właściwych warunków.

Standardy w polskich przedszkolach

Okazuje się, że zdania prowadzących placówki przedszkolne są w naszym kraju różne. Nie ma obowiązku organizowania leżakowania, natomiast większość przedszkoli przyjęła taką metodę. Zmienił się za to system odbywania drzemki. Dzieci nie są do niej przede wszystkim zmuszane, ale same decydują o tym, czy chcą właśnie w ten sposób odpocząć. Jeszcze kilka lat temu poobiednie leżakowanie było przymusowe, co wiązało się wręcz z traumą dla niektórych przedszkolaków. Teraz dzieci, które chcą pospać, robią to, a pozostałe wyciszają się, oglądając bajkę, słuchając czytanki, czy wykonując relaksacyjne zadania.

Większość przedszkoli w Polsce postawiła już na komfort snu dziecka w czasie leżakowania. Sale wyposażone są nie tylko w odpowiednie leżanki. Dziecko przynosi własny kocyk, kołderkę albo śpiworek dla przedszkolaka, dzięki któremu czuje się po prostu bezpiecznie. W sali przygaszane zostaje światło, włączana zostaje relaksująca, wyciszająca muzyka – na przykład ta naśladująca odgłosy natury. Dzieci są też łagodnie wybudzane, dzięki czemu wstają wypoczęte, z energią na aktywne spędzenie pozostałej części dnia.

Zalety leżakowania

Zwolennicy organizowania leżakowania w czasie pobytu w przedszkolu, wskazują na liczne zalety drzemki w ciągu dnia. Te podstawowe to:

– relaks,

– regeneracja,

– odpoczynek,

– poprawa samopoczucia,

– odzyskanie sił,

– wyciszenie.

Musimy też zwrócić uwagę na fakt, że krótka drzemka przedszkolaków daje chwilę relaksu opiekunom dzieci. To też ich czas na regenerację i odpoczynek w trakcie ciężkiego dnia pracy.

Wady leżakowania

O wadach możemy mówić jedynie wtedy, gdy dziecko jest zmuszane do snu. Wiadomo na pewno, że większość maluchów początkowo stawia opór i nie lubi tracić czasu na sen, skoro może się pobawić. Większość jednak nie trzeba przymuszać do leżenia. Jeśli więc leżakowanie nie odbywa się na siłę, nie będzie skutkować traumą ani niechęcią do codziennego chodzenia do przedszkola.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.