Biegunka i odwodnienie
foto. materiały prasowe

Biegunka to trudna choroba dla dziecka. Dodatkowo wzbudza ona lęk u rodziców. Największym zmartwieniem jest możliwość wystąpienia odwodnienia. Nic dziwnego, skoro jest ono poważnym powikłaniem, stanowiącym zagrożenie dla życia dziecka. Dlaczego odwodnienie jest tak groźne? Odpowiada ekspert – lekarz, pediatra.

Choć dla wielu z nas to niewyobrażalne, jeszcze do niedawna biegunka była drugą (po zapaleniu płuc), najczęstszą przyczyną umieralności dzieci poniżej 5. roku życia na świecie. Co więcej, w samym tylko 2017 r. zmarło około 6,3 mln dzieci poniżej 15 roku życia, a większość z nich (5,4 mln) nie ukończyła 5. roku życia. Wśród pięciu głównych przyczyn tej śmiertelności były choroby biegunkowe, których głównym, zagrażającym życiu powikłaniem jest odwodnienie i zaburzenie elektrolitowe. Dlatego nie można ich lekceważyć.

 

„Odwodnienie jest bardzo poważnym stanem zagrożenia zdrowia lub nawet życia dziecka, ponieważ woda jest niezbędna do wszelkich procesów metabolicznych, które odbywają się w organizmie. Utrata powyżej 5% masy ciała w trakcie biegunki jest już poważnym stanem wymagającym nawadniania w warunkach szpitalnych. Odwodnienie prowadzi do niewydolności nerek, niewydolności oddechowej, a nawet do poważnych zaburzeń funkcjonowania mózgu, co może grozić śmiercią” – komentuje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

Woda jest niezbędna do życia

Ta poetycko brzmiąca sentencja w rzeczywistości jest niezwykle prawdziwa. Woda stanowi ok. 60-70%  objętości ciała osoby dorosłej i 80% ciała noworodka. Jest niezbędna w procesach metabolicznych oraz transporcie tlenu i składników odżywczych. Wykorzystują ją wszystkie komórki, tkanki i narządy. Czym grozi jej niedobór zwłaszcza w młodym organizmie?

 

„Utrata wody i elektrolitów w organizmie może objawiać się zmęczeniem, zaburzeniami koordynacji ruchów, skurczami mięśni, a w dłuższej perspektywie prowadzić  do uszkodzenia nerek, a nawet mózgu” – dodaje dr n. med. Paweł Grzesiowski, pediatra.

 

Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Jak wynika z badania marki Tasectan, 75% ankietowanych mam przyznaje, że podczas biegunki u dziecka, jest to jeden z głównych sposobów radzenia sobie z tą dolegliwością.

 

Dbając o nawodnienie organizmu dziecka, warto zwrócić uwagę na to, jakie płyny podajemy. Nie zaleca się stosowania komercyjnych soków owocowych i napojów gazowanych. Ze względu na dużą zawartość cukru mogą one dodatkowo nasilać biegunkę. Rekomendowane są natomiast tzw. doustne płyny nawadniające, które przygotowuje się poprzez rozpuszczenie w przegotowanej, schłodzonej wodzie elektrolitów – odpowiednie produkty do rozpuszczenia można kupić bez recepty w każdej aptece. Z domowych sposobów, najlepsze będą: lekko osłodzona woda, rozcieńczona herbatka, lekko osolony wywar z warzyw.

 

Gdy tylko pojawią się pierwsze objawy biegunki, należy rozpocząć kompleksowe postępowanie. Uzupełnianie strat wody i elektrolitów, odpowiednia dieta, dostosowany do potrzeb organizmu preparat antybiegunkowy (dostępny w formie przystępnej dla dziecka, najlepiej bezsmakowy i rozpuszczalny w niewielkiej ilości wody) to droga do szybkiego uporania się z dolegliwościami, przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka odwodnienia organizmu.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.