płaca minimalna

Płaca minimalna obecnie wynosi 2000 złotych brutto. W przyszłym roku będzie wyższa. Jednak to nie jedyne zmiany, jakie czekają nas w 2018 roku. 

W przyszłym roku wzrośnie płaca minimalna. Zanotujemy jej wzrost o 5 procent w porównaniu z kończącym się rokiem. W 2018 płaca minimalna wyniesie 2100 brutto. W praktyce na rękę dostaniemy ok. 1530 złotych. Ustalona kwota płacy minimalnej będzie stanowić ok. 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. Minimalne wynagrodzenie dotyczy osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Wynagrodzenie poniżej płacy minimalnej jest naruszeniem praw pracowniczych. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, takie jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, wynosząca maksymalnie piętnastokrotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia rośnie koszt utrzymania pracownika przez pracodawcę. W przyszłym roku wrośnie on o ok. 120 złotych.

Osoby, które nie są zatrudnione na umowę o pracę także mają szanse zarobić więcej, ponieważ rośnie minimalna stawka godzinowa. W tym momencie wynosi ona 13 złotych brutto. Od 1 stycznia najmniej za godzinę dostaniemy 13,70 brutto. 

Nowością w 2018 roku będzie także to, że płacę minimalną pracodawca będzie musiał wypłacać również tym, którzy dopiero zaczynają u niego pracę. Obecnie jest tak, że wynagrodzenie w pierwszym roku pracy nie może być niższe niż 80 procent minimalnej pensji.

(Źródło: regiopraca.pl)

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.