motywacja wewnętrzna

Pracownicy IT ciągle poszukiwani. Szacuje się, że w Polsce brakuje aż 50 tys. informatyków, a liczba ta w przyszłości będzie wzrastać. Firmy prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie do siebie pracowników – starają się ich motywować. Sprawdźcie, najnowsze sposoby motywacji i najciekawsze benefity oferowane przez pracodawców. 

Idealny pracownik? Nie istnieje!

Deficyt pracowników z branży IT jest zauważalny nawet w procesie rekrutacji. Firmy coraz częściej stawiają nie tyle na kwalifikację, co na podejście do pracy. Trudnym zadaniem jest znalezienie osoby, która spełniałaby wszystkie wymagania takie jak opanowanie kilku języków programowania. Dobrą praktyką jest założenie, że „idealny” kandydat po prostu nie istnieje. Sprawia to, że podczas procesu rekrutacji dużo bardziej należy skupić się na podejściu kandydata do pracy, jego gotowości do nauki i radzeniu sobie w stresowych sytuacjach, niż na kwalifikacjach czysto technicznych – tłumaczy Aneta Kołosowska, Talent Acquisition Manager w SoftServe Poland.

Jakie cechy powinien posiadać współczesny informatyk?

Pracownik IT powinien mieć kilka kluczowych cech, aby stać się dobrym fachowcem. Przede wszystkim być gotowy na zmiany, ponieważ tym charakteryzuje się ten segment. Stąd dużym plusem jest elastyczność i umiejętność szybkiej adaptacji do zmian. Oprócz tego komunikatywność i otwartość. Z racji tego, że dzisiejsi informatycy pracują w zespołach międzykulturowych (często rozproszonych), a do tego mają stały kontakt z klientem, trzeba zadbać o to, aby budowanie relacji nie stanowiło dla nich bariery, a było nowym wyzwaniem – mówi ekspert.

Motywacja wewnętrzna i benefity to coś, co działa

Motywacja wewnętrzna to ważny aspekt pracy każdego z nas. W branży IT także jest to istotny czynnik – zadowolony pracownik powie o miejscu pracy innym znajomym i zachęci ich do złożenia aplikacji, a to pozwala osiągnąć przewagę. Jak wyjaśnia Aneta Kołosowska z firmy SoftServe Poland – Dzięki motywacji wewnętrznej pracownik zazwyczaj osiąga więcej od kolegi nastawionego na nagrodę, a pożądane zachowanie samo w sobie staje się odnawialne. W tym wypadku zadaniem firmy i przełożonego jest stworzenie takich warunków pracy, aby ludzie mogli pracować najlepiej jak tylko potrafią. A jak przedsiębiorstwa tworzą takie warunki? Tutaj pojawia się szereg benefitów. Najciekawsze z nich to: skrócenie dnia pracy, 4-dniowy tydzień pracy, zwrot kosztów za opiekunkę do dziecka czy zapewnienie opieki nad psem. Motywacja wewnętrzna pracowników jest także ważna dla przedsiębiorców dlatego starają się ją wzmocnić m.in. poprzez organizowanie szkoleń, dofinansowanie udziału prelegentów w konferencjach, możliwość zdobycia certyfikatów oraz organizowanie kursów językowych.

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.