Bieg Niepodległości
foto. biegowelowe.pl

W miniony weekend 11 listopada miliony Polaków na różny sposób wspominało i upamiętniało Dzień Niepodległości. Część z nas a dokładnie 17231 zdecydowało się wystartować w 29 Biegu Niepodległości w Warszawie na odcinku 10km. Chcemy Wam przybliżyć jak wyglądał ten wspaniały bieg w liczbach.

Biegi różnego typu przybierają każdego roku na popularności. Kolejny bo już 29 Bieg Niepodległości również to potwierdził. Rok temu wystartowało 12043 osób. W tym roku organizatorzy zwiększyli limity, a chętni na ten wyjątkowy bieg nie zawiedli. Finalnie w 11 listopada 2017 na starcie pojawiło się 15030 osób. Jak co roku o godzinie 11:11 biało czerwony tłum wystartował w 10km trasę. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych liczb związanych z tym wydarzeniem.

W biegu wystartowało 4696 kobiet oraz 10334 mężczyzn a więc o 1083 kobiet i 1904 mężczyzn więcej niż rok temu.  Łącznie bieg ukończyło 15015 osób. Najliczniejszą w podziale wiekowym grupą byli mężczyźni – 30 latkowi stanowiący 26,3% wszystkich startujących. Następnie mężczyźni (40latkowie) – 19,1% oraz (20 latkowie) – 16,9%. Tuż za nimi była grupa Kobiet (30latek)-12,4% oraz (30latek) – 10,3%.

Poza tymi największymi procentowo grupami zdecydowanie warte uwagi są osoby z największym dorobkiem wiekowym. Najstarszym zawodnikiem był Pan Bogusław G. z Warszawy, który z dystansem zmierzył się i go pokonał w wieku 86 lat osiągając imponujący wynik 1h:25min – wynik do pozazdroszczenia przez wielu mężczyzn z grup wiekowych 20-40. Natomiast w grupie kobiet, Pani Alicja w wieku 77 lat osiągnęła czas 1h:02min a Pani Eugenia 72 lata wynik 1h:05min. Są to osoby, które podczas biegu, a także po nim z pewnością są w stanie swoją postawą i wynikami zmotywować innych do działania, przekraczania swoich barier i osiągania wyznaczonych celów. Łącznie wystartowały 3 kobiety w wieku 70+ oraz 2 mężczyzn w wieku 80+. W kategorii wiekowej 70+ było 48 mężczyzn a znakomita ich część osiągała wyniki na poziomie 50min  – 60 min.

Wśród uczestników była również liczna grupa wózkarzy z napędem pośrednim, osób niewidomych startujących w tandemach oraz wózkarzy z napędem bezpośrednim. Osoby te wystartowały jako pierwsze tuż przed rozpoczęciem biegu głównego.  Bieg główny obejmował 6 stref czasowych oraz grupę osób startujących na koniec w formule Nordic Walking.

Patrząc na biegaczy pod względem miejsc z których przyjechali, bądź są w nich zameldowani, to oczywiście największą grupę stanowili mieszkańcy Warszawy – aż 8347 osób. Inne miasta – to głównie miejscowości z okolic stolicy a więc: Piaseczno, Pruszków, Legionowo, Łódź, Marki, Otwock, Płock. Jednak były też osoby, które na linię startu przyjechały z tak odległych miejscowości jak Szczecin, Łańcut, Przemyśl czy Zakopane. Liczne grupy (od 60 do 100) osób pojawiły się z miast: Białystok, Siedlce, Radom, Lublin czy Olsztyn.

Zwycięzcami biegu byli wszyscy, biegacze, osoby startujące na wózkach, niewidomi a także dopingujący i wspierających wolontariusze. Bez dopingu i wsparcia na całej trasie nie byłoby takiej atmosfery i oczywiście wyników. A jeśli mowa o wynikach to najszybszym zawodnikiem był Arkadiusz Gardzielewski z wynikiem 30min:03 sek. Wśród kobiet najszybsza była Ewa Jagielska z czasem 34min:38sek.

Tak oto wyglądała w liczbach 99 rocznica odzyskania przez Polaków niepodległości. Co będzie za rok? Zapewne kolejne rekordy i miejmy nadzieję równie wspaniała atmosfera.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.