Bieg Niepodległości
foto. biegowelowe.pl

W miniony weekend 11 listopada miliony Polaków na różny sposób wspominało i upamiętniało Dzień Niepodległości. Część z nas a dokładnie 17231 zdecydowało się wystartować w 29 Biegu Niepodległości w Warszawie na odcinku 10km. Chcemy Wam przybliżyć jak wyglądał ten wspaniały bieg w liczbach.

Biegi różnego typu przybierają każdego roku na popularności. Kolejny bo już 29 Bieg Niepodległości również to potwierdził. Rok temu wystartowało 12043 osób. W tym roku organizatorzy zwiększyli limity, a chętni na ten wyjątkowy bieg nie zawiedli. Finalnie w 11 listopada 2017 na starcie pojawiło się 15030 osób. Jak co roku o godzinie 11:11 biało czerwony tłum wystartował w 10km trasę. Poniżej przedstawimy kilka ciekawych liczb związanych z tym wydarzeniem.

W biegu wystartowało 4696 kobiet oraz 10334 mężczyzn a więc o 1083 kobiet i 1904 mężczyzn więcej niż rok temu.  Łącznie bieg ukończyło 15015 osób. Najliczniejszą w podziale wiekowym grupą byli mężczyźni – 30 latkowi stanowiący 26,3% wszystkich startujących. Następnie mężczyźni (40latkowie) – 19,1% oraz (20 latkowie) – 16,9%. Tuż za nimi była grupa Kobiet (30latek)-12,4% oraz (30latek) – 10,3%.

Poza tymi największymi procentowo grupami zdecydowanie warte uwagi są osoby z największym dorobkiem wiekowym. Najstarszym zawodnikiem był Pan Bogusław G. z Warszawy, który z dystansem zmierzył się i go pokonał w wieku 86 lat osiągając imponujący wynik 1h:25min – wynik do pozazdroszczenia przez wielu mężczyzn z grup wiekowych 20-40. Natomiast w grupie kobiet, Pani Alicja w wieku 77 lat osiągnęła czas 1h:02min a Pani Eugenia 72 lata wynik 1h:05min. Są to osoby, które podczas biegu, a także po nim z pewnością są w stanie swoją postawą i wynikami zmotywować innych do działania, przekraczania swoich barier i osiągania wyznaczonych celów. Łącznie wystartowały 3 kobiety w wieku 70+ oraz 2 mężczyzn w wieku 80+. W kategorii wiekowej 70+ było 48 mężczyzn a znakomita ich część osiągała wyniki na poziomie 50min  – 60 min.

Wśród uczestników była również liczna grupa wózkarzy z napędem pośrednim, osób niewidomych startujących w tandemach oraz wózkarzy z napędem bezpośrednim. Osoby te wystartowały jako pierwsze tuż przed rozpoczęciem biegu głównego.  Bieg główny obejmował 6 stref czasowych oraz grupę osób startujących na koniec w formule Nordic Walking.

Patrząc na biegaczy pod względem miejsc z których przyjechali, bądź są w nich zameldowani, to oczywiście największą grupę stanowili mieszkańcy Warszawy – aż 8347 osób. Inne miasta – to głównie miejscowości z okolic stolicy a więc: Piaseczno, Pruszków, Legionowo, Łódź, Marki, Otwock, Płock. Jednak były też osoby, które na linię startu przyjechały z tak odległych miejscowości jak Szczecin, Łańcut, Przemyśl czy Zakopane. Liczne grupy (od 60 do 100) osób pojawiły się z miast: Białystok, Siedlce, Radom, Lublin czy Olsztyn.

Zwycięzcami biegu byli wszyscy, biegacze, osoby startujące na wózkach, niewidomi a także dopingujący i wspierających wolontariusze. Bez dopingu i wsparcia na całej trasie nie byłoby takiej atmosfery i oczywiście wyników. A jeśli mowa o wynikach to najszybszym zawodnikiem był Arkadiusz Gardzielewski z wynikiem 30min:03 sek. Wśród kobiet najszybsza była Ewa Jagielska z czasem 34min:38sek.

Tak oto wyglądała w liczbach 99 rocznica odzyskania przez Polaków niepodległości. Co będzie za rok? Zapewne kolejne rekordy i miejmy nadzieję równie wspaniała atmosfera.

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.