5 sposobów na oszczędzanie wody

22 marca wypada Światowy Dzień Wody. Codziennie ją pijemy i jest bardzo ważna w naszym życiu. Nie myślimy o tym, że nam jej zabraknie, bo jest to raczej odległa perspektywa, ale warto szanować i oszczędzać jej zasoby. Poznaj nasze 5 sposobów na oszczędzane wody.

Już w latach 90. czołowi naukowcy, w tym zdobywcy Nobla, wystosowali manifest, w którym apelowali w sprawie ginących zasobów wodnych. 25 lat później, mimo rosnącej świadomości społecznej, zasoby wodne zmniejszyły się diametralnie o ponad 1/4. Deficyt wody może być najpoważniejszym problemem świata w XXI wieku.

Z roku na rok przybywa akcji społecznych mających na celu jej oszczędzanie i rozsądne gospodarowanie tym cennym surowcem. O zasoby wodne dbają nie tylko instytucje i wielkie firmy, ale już teraz coraz więcej jednostek –  świadomych mieszkańców naszej planety.

Warto dbać o zasoby wody w naszym życiu codziennym, ale ważne jest także, aby pracodawcy zdawali sobie z tego sprawę. I dawali dobry przykład oraz zachęcali swoich pracowników do oszczędzania.

A my sami na co dzień możemy mieć na to duży wpływ na jej zasoby, a także na mniejsze rachunki.

5 sposobów na oszczędzanie wody
  1. Zakręcajmy wodę podczas mycia zębów. Do tej czynności, którą powtarzamy kilka razy dziennie, potrzebujemy jedynie połowy kubeczka wody. Nie zakręcając kranu zużywamy każdorazowo nawet 2 litry. Zakładając, że zęby myjemy 2-3 minuty zużywamy tyle wody, ile każdego dnia powinien wypić dorosły człowiek.
  2. Szybki prysznic zamiast długiej kąpieli wpływa nie tylko dobrze na poziom nawilżenia skóry, ale również na zużycie wody. Unikając kąpieli w wannie wypełnionej wodą, oszczędzamy mniej więcej tyle wody, ile potrzebuje człowiek spożyć w ciągu trzech miesięcy (minimum 1,5 l wody dziennie w czystej postaci). Jeśli trudno jest zrezygnować z gorących kąpieli – napełnij wannę w 1/3 pojemności. Poziom wody i tak podniesie się po wejściu do wanny.
  3. Wodę można oszczędzać także podczas codziennego zmywania – istnieją dwa sposoby. Zamiast myć naczynia pod bieżącą wodą można napuść wodę do komory zlewu. Dobrym rozwiązaniem, również w kwestii oszczędności domowego budżetu, może okazać się inwestycja w zmywarkę. W nowszych zmywarkach istnieje możliwość skorzystania z programu ekologicznego, który pozwoli zaoszczędzić nawet 5 razy więcej litrów wody niż regularne mycie ręczne.
  4. Pralkę i zmywarkę uruchamiaj wtedy, kiedy jest ona w pełni załadowana – to pozwoli oszczędzić nie tylko wodę, ale wygeneruje oszczędności finansowe. Warto również zapoznać się z instrukcją użytkownika i zweryfikować, czy urządzenie posiada opcję pracy „1/2”.
  5. Warto zbierać deszczówkę, chociażby po to, żeby używać jej do podlewania roślin w gospodarstwie. To naturalna i najprostsza metoda pozyskiwania wody, która spada nam prosto z nieba.

A jakie Wy macie sposoby na oszczędzanie?

(Źródło: infowire.pl)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.