„Włosy są wizytówką każdej kobiety” – ile razy to słyszeliście? Jak dla nas nie chodzi tu tylko o walory estetyczne pasm, ale o to, że znakomicie obrazują one aspekt samodbania o siebie. Zdrowe włosy obrazują w dużej mierze stan zdrowia organizmu, a nadmierne wypadanie włosów sygnalizuje wszelkie odstępstwa od normy. Jak skutecznie zadbać o cebulki włosowe w codziennej pielęgnacji i szybko spowodować zahamowanie wypadania? Przedstawiamy kilka sprawdzonych metod w walce z wypadaniem włosów!

O czym świadczy wypadanie włosów?

Lśniące włosy wymagają długotrwałej pracy z zastosowaniem świadomych metod pielęgnacji. Włosów nie da się wzmocnić momentalnie z dnia na dzień! O ich stanie zdrowotności, sprężystości i połysku decyduje szereg różnych czynników, takich jak dieta, styl życia, stres, ilość snu i relaksu, niedobory witaminowe i mineralne oraz stosowanie kosmetyków dopasowanych do rodzaju włosów. Odżywienie włosów należy praktykować „od wewnątrz” m.in. za pomocą dostarczania sobie odpowiednich składników pokarmowych, jak i od zewnątrz np. stosując domowe sposoby na wzmocnienie włosów.

Zbilansowana dieta na skórę głowy

Badania potwierdzają, że dieta bogata w białko i w składniki odżywcze, witaminy z grupy B (szczególnie biotyna), witamina E, żelazo, cynk i omega-3 mają pozytywny wpływ na porost włosów oraz ich ogólną kondycję. Produkty takie jak ryby, orzechy, nasiona, awokado, mięso drobiowe, jaja i warzywa liściaste powinny więc znaleźć swoje stałe miejsce w codziennym menu. Żeby dotrzeć do prawdziwej przyczyny wypadania włosów, warto na wstępie wykonać badania kontrolne krwi pokazujące realny stan odżywienia organizmu.

Suplementacja w przypadku niedoborów

W sytuacjach, gdy zbilansowana dieta nie dostarcza odpowiednich ilości niezbędnych składników, pomocna może okazać się suplementacja. Na podstawie wykonanych badań należy skonsultować swój profil witaminowy z dietetykiem lub lekarzem, aby trafnie określił on potrzebę i oszacował adekwatne, bezpieczne dawki proponowanych preparatów. Suplementy zawierające biotynę, witaminy z grupy B, witaminę D, żelazo, cynk i aminokwasy siarkowe, jak L-cysteinę, mogą znacznie wspierać wzrost włosów.

Jak wzmocnić włosy domowymi sposobami?

Odpowiednia pielęgnacja włosów jest równie ważna, co dieta. Delikatne mycie włosów, używanie łagodnych szamponów bez SLS mających w składzie naturalne składniki, regularne stosowanie odżywek i masek na mokre włosy może znacząco poprawić ich kondycję. Badania wskazują również na korzyści płynące z regularnego stosowania olejów naturalnych, takich jak olej kokosowy, olej arganowy czy jojoba, które mogą pomóc w odżywieniu włosów i skóry głowy, a także w ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi i termicznymi.

Ograniczenie zabiegów termicznych metodą na wzmocnienie włosów

Wypadanie włosów może być związane z nieumiejętnym przeprowadzaniem zabiegów termicznych. Osłabione włosy są bardziej narażone na łamliwość i kruszenie się pasm. Nadmierne stosowanie narzędzi do stylizacji na gorąco (suszarki, prostownice, lokówki) oraz częste poddawanie włosów zabiegom chemicznym (farbowanie, trwała ondulacja) może prowadzić do wypadania włosów. Naukowcy zalecają minimalizowanie takich praktyk oraz w razie potrzeby wykonania zabiegu – zawsze stosowanie kosmetyku, który chroni włosy przed wysoką temperaturą. Można stosować je na wilgotne włosy – najlepiej w postaci specjalnych sprayów czy serum do wzmocnienia włosów.

Poproszę tylko centymetr… czyli regularne przycinanie końcówek

Choć regularne przycinanie końcówek włosów nie wpływa bezpośrednio na ich porost, to pomaga zapobiegać rozdwajaniu się końcówek i utrzymać włosy w dobrej kondycji. Specjaliści z dziedziny trychologii zalecają przycinanie końcówek co 6-8 tygodni, co przyczynia się do poprawy ogólnego wyglądu fryzury i utrzymania zdrowych włosów.

Ochrona przed czynnikami zewnętrznymi

Pasma są narażone na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie powietrza czy chlorowana woda. Coraz częściej podkreśla się więc znaczenie stosowania produktów z filtrem UV, używania nakryć głowy w celu ochrony włosów przed promieniami słonecznymi oraz dokładnego spłukiwania włosów po kąpieli w basenie, aby zminimalizować szkodliwy wpływ chloru. Należy pamiętać, że każdy rodzaj włosów jest inny, a niektóre są po prostu mniej podatne na uszkodzenia pod wpływem czynników zewnętrznych. Warto zachować czujność i zauważyć jak obcowanie z elementami środowiskowymi wpływa na nadmiernie wypadające włosy.

To jak wzmocnić włosy?

Zatrzymanie wypadania włosów nie należy do najprostszych – nie można się jednak zniechęcać! Uzbrojeni w cierpliwości skupmy się na tym, jakie są dla nas najskuteczniejsze sposoby na wzmocnienie włosów. Obserwujmy, jak wpływa na nie masaż skóry głowy, co stymuluje wzrost włosów, jakie znaczenie ma porowatość włosów w kontekście doboru pielęgnacji oraz czy domowe sposoby na wzmocnienie rzeczywiście wystarczą, czy jednak powinniśmy sięgnąć rady specjalisty. Włosy stają się silniejsze z czasem, ale nieprawidłowa pielęgnacja i niedobór składników mineralnych nigdy nie pozwoli nam zapobiec ich wypadaniu! Pamiętajmy również o tym, jaką rolę na ich wypadanie ma codzienna dieta i zawarte w niej substancje odżywcze. Opierając się na przedstawionych wskazówkach, możemy znacząco poprawić kondycję włosów, a następnie beztrosko cieszyć się ich zdrowym wyglądem i witalnością. Skuteczne sposoby na wzmocnienie włosów wymagają próbowania, testowania i praktykowania!

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.