W Międzynarodowy Dzień Pizzy przypominamy, że Polska scena gastronomiczna skutecznie daje o sobie znać na międzynarodowej arenie! Doskonale obrazuje to prestiżowy ranking „50 Top Pizza World 2023” opublikowany w sieci na jesieni ubiegłego roku. Wyróżnienie trzech polskich pizzerii w tym rankingu pokazuje, że najlepsza pizza na świecie nie musi pochodzić wyłącznie z Włoch.

Ciasto na pizzę rodem z… Polski!

Ranking obejmował europejskie pizzerie z wyłączeniem pizzy włoskiej tzn. tej pochodzącej z restauracji mieszczących się we Włoszech! Wśród konkursowych 50 faworytów znalazła się pizzeria Ostro z Gdańska, zajmująca 34 miejsce rankingowe – słynąca z autentycznej pizzy neapolitańskiej. Na 38 miejscu uplasowało się warszawskie Ciao a Tutti, które przyciąga miłośników pizzy swoją specjalnością z czterema rodzajami pomidorów, grzybami i prosciutto. Lista zamyka się na Zielonej Górce z Pabianic, która znalazła się na 46 miejscu, serwując pizzę neapolitańską z wysokiej jakości wędlinami i serami​​​​. To, co czyni te pizzerie wyjątkowymi, to nie tylko umiejętności kucharzy i jakość składników, ale również prawdziwa pasja, zaangażowanie i autentyczność w tworzeniu włoskich smaków.

Sprawdzony przepis na domową pizzę – wyrośnięte ciasto?

Chcesz zrobić pyszne ciasto na pizzę w domu? Zrobisz! Jego kluczowymi elementami są zawsze wysokiej jakości mąka pszenna, kilkanaście g świeżych drożdży (lub zastosuj wymiennie drożdże suche). Idealne ciasto na pizzę wymaga ścisłej precyzji i uważności np. przy zamianie drożdży, stosuje się zasadę konwersji 3:1. Oznacza to, że na każde 7 g suchych drożdży (standardowa saszetka), używa się około 21 g świeżych drożdży, jest to bardzo ważne, jeśli chcesz uzyskać odpowiednio wyrośnięte ciasto. Idealne ciasto na pizzę nie oznacza jedynie tyle, co cienkie ciasto, a to z kolei nie głosi, że wyrośnięte ciasto powinno być grube czy pulchne. Przepis na ciasto na pizzę powinien szczegółowo opisywać procedurę jego przygotowania i wygniatania – szczególnie, jeśli przyrządzasz je po raz pierwszy. Najlepsze ciasto jest bowiem efektem wyczucia i wprawy!

Przepis na ciasto na pizzę:

  • Około 21 g świeżych drożdży
  • 500 g mąki pszennej typu 00
  • 325 ml ciepłej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka oliwy z oliwek

1. Rozpocznij od rozpuszczenia świeżych drożdży w niewielkiej ilości ciepłej wody z dodatkiem cukru, aby uaktywnić drożdże. Pozostaw na około 10 minut, aż zaczną się pienić.

2. W dużej misce wymieszaj mąkę z solą, dodaj aktywne drożdże, resztę wody i oliwę. Jeśli ciasto będzie zbyt lepkie i kleiste dodaj jeszcze mąki pszennej (mogą być dwie łyżki mąki). Zagnieć, aż uzyskasz elastyczne ciasto na pizzę. Odstaw uformowaną, gładką kulę w ciepłe miejsce, aż ciasto podwoi swoją objętość.

3. Po wyrośnięciu gotowe ciasto na pizzę podziel, rozwałkuj, nałóż sos pomidorowy oraz ulubione składniki np. kawałki mozzarelli i listki bazylii. (polecamy klasyczną margaritę. Piecz w piekarniku rozgrzanym do najwyższej możliwej temperatury (idealnie 250-300°C) przez 7-10 minut, aż ciasto będzie na brzegach złociste i chrupiące.

4. Pamiętaj, że każdy piekarnik zachowuje się nieco inaczej, więc czas pieczenia i temperatura pieczenia mogą wymagać dostosowania w trakcie rozpoczętego już zabiegu termicznego. Jednak – podczas pieczenia modyfikuj temperaturę pokrętłem, ale nie otwieraj piekarnika, żeby sprawdzić poziom wypieczenia.

5. Przygotowując ciasto na pizzę, warto poeksperymentować z jego grubościami oraz dodatkami. To pozwoli Ci ustalić idealny czas pieczenia, dojść do wprawy w całym procesie oraz znaleźć idealną kombinację smakową odpowiadającą Twoim preferencjom – wkrótce z pewnością przyrządzisz idealną domową pizzę!

Historia pizzy! Danie, które podbiło wszystkie podniebienia!

Pizza to danie, które podbiło świat swoim smakiem i uniwersalnością. Od prostych początków pizzy w Neapolu, gdzie uważa się ją do tej pory za narodowy skarb Włoch, poprzez jej ewolucję do niezliczonych wariacji obecnych w różnych zakątkach świata! Historia pizzy sięga co prawda starożytności, ale to w XIX wieku właśnie w Neapolu zaczęła przybierać formę, którą znamy i uwielbiamy dzisiaj. Początkowo była to po prostu płaska, okrągła baza z ciasta, posmarowana oliwą, czosnkiem, solą i anchois. Dopiero później dodano pomidory, które zostały przywiezione do Europy z Nowego Świata, a następnie mozzarellę i inne składniki, tworząc klasyczną Margheritę, którą znamy i uwielbiamy współcześnie. Dzięki swojej bogatej historii i niezliczonym wariacjom pizza stała się uniwersalnym daniem, które można dostosować do własnych upodobań.

Niezależnie od tego, czy wolisz klasyczną Margheritę, czy eksperymentujesz z różnorodnymi dodatkami, każda pyszna pizza może być małym dziełem sztuki kulinarnego świata. Nie zapominaj, że domowa pizza rządzi się swoimi domowymi prawami. Na początek poznaj dobry przepis na ciasto, następnie przygotuj ciasto na pizzę oraz nałóż na nią, co tylko chcesz. Genialna pizza wychodzi wtedy, kiedy trafia w Twoje personalne gusta!

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.