mit o mleku

Badania, które obaliły jeden z większych mitów o mleku trwały ponad 15 lat. Głównym celem badania była próba odpowiedzi na pytanie: czy krowie mleko zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1? Sprawdźcie, jakie są wyniki badań. 

Krowie mleko zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 – to mit o mleku, który krążył w naszej świadomości od wielu lat. Obalają go badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców w ciągu 15 lat. Zostały opublikowane w „American Medical Association” oraz na stronie szpitala dziecięcego w Pittsburgu.

Badania zostały przeprowadzona na grupie 2159 dzieci, każde z nich miało w swojej rodzinie osobę chorą na cukrzycę typu 1 oraz genetyczną skłonność do tej choroby. Wcześniejsze badania pozwalały przypuszczać, że podawanie złożonych białek zwiększa ryzyko zachorowania. Zespół badawczy pod kierunkiem dr Dorothy Becker prowadził szczegółowe badania w tym temacie. Rozpoczęły się one w 2002 roku.

Badanie rozpoczęło się od podzielenia niemowląt na dwie grypy. Pierwsza liczyła 1081 dzieci, a druga 1078. Niemowlęta losowo podzielono na dwie grupy. Pierwszej grupie niemowląt podawano preparat , w którym białka krowiego mleka rozbite były na mniejsze części – taki proces nazywa się hydrolizą białek. Druga część badanych dzieci przyjmowało krowie mleko w nieprzetworzonej formie. Dzieciom podawano preparat przez minimum dwa miesiące. Po 11,5 roku obserwacji 91 dzieci (8,4 proc.) z pierwszej grupy zachorowało na cukrzycę. Z drugiej grupy zachorowało 82 dzieci (7,6 proc.).

Naukowcy taki wynik badań odczytują jako znikomy związek między zachorowalnością na cukrzycę typu 1, a krowim mlekiem. W taki sposób został obalony mit o mleku. Jednak jak mówią lekarze to badanie tylko po raz kolejny potwierdziło, że nie ma łatwego sposobu zapobiegania tej chorobie.

(Źródło: http://www.chp.edu)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.