Badania, które obaliły jeden z większych mitów o mleku trwały ponad 15 lat. Głównym celem badania była próba odpowiedzi na pytanie: czy krowie mleko zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1? Sprawdźcie, jakie są wyniki badań.
Krowie mleko zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 1 – to mit o mleku, który krążył w naszej świadomości od wielu lat. Obalają go badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców w ciągu 15 lat. Zostały opublikowane w „American Medical Association” oraz na stronie szpitala dziecięcego w Pittsburgu.
Badania zostały przeprowadzona na grupie 2159 dzieci, każde z nich miało w swojej rodzinie osobę chorą na cukrzycę typu 1 oraz genetyczną skłonność do tej choroby. Wcześniejsze badania pozwalały przypuszczać, że podawanie złożonych białek zwiększa ryzyko zachorowania. Zespół badawczy pod kierunkiem dr Dorothy Becker prowadził szczegółowe badania w tym temacie. Rozpoczęły się one w 2002 roku.
Badanie rozpoczęło się od podzielenia niemowląt na dwie grypy. Pierwsza liczyła 1081 dzieci, a druga 1078. Niemowlęta losowo podzielono na dwie grupy. Pierwszej grupie niemowląt podawano preparat , w którym białka krowiego mleka rozbite były na mniejsze części – taki proces nazywa się hydrolizą białek. Druga część badanych dzieci przyjmowało krowie mleko w nieprzetworzonej formie. Dzieciom podawano preparat przez minimum dwa miesiące. Po 11,5 roku obserwacji 91 dzieci (8,4 proc.) z pierwszej grupy zachorowało na cukrzycę. Z drugiej grupy zachorowało 82 dzieci (7,6 proc.).
Naukowcy taki wynik badań odczytują jako znikomy związek między zachorowalnością na cukrzycę typu 1, a krowim mlekiem. W taki sposób został obalony mit o mleku. Jednak jak mówią lekarze to badanie tylko po raz kolejny potwierdziło, że nie ma łatwego sposobu zapobiegania tej chorobie.
(Źródło: http://www.chp.edu)
Ufff to dobrze, bo uwielbiam mleko