australijscy naukowcy

Australijscy naukowcy badali sporą grupę osób w wieku 40. lat i doszli do ciekawych wniosków. Okazuje się, że ich idealny czas pracy to 25 godzin tygodniowo. 

Od dawna wiemy, że osoby aktywne zawodowo dłużej zachowują trzeźwość umysłu oraz sprawność intelektualną. Jednak wraz z wiekiem odporność na stres się zmniejsza, a zmęczenie pojawia się szybciej. Dlatego nieodpowiednie warunki pracy mogą wyrządzić niektórym osobom krzywdę. Teraz, gdy rynek pracy jest dość elastyczny warto dostosować prace do swoich możliwości, a te wyznaczyli nam australijscy naukowcy.

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne opublikowali wyniki badań, z których wynika, że praca przez około 25 godzin w tygodniu (22-27 dla kobiet i 25-30 dla mężczyzn) dobrze stymuluje mózgi osób po 40. roku życia, ale jednocześnie ich nie męczy i nie powoduje zbyt wielkiego stresu.

Problem pojawia się, w momencie gdy ich praca trwa dłużej niż 3 dni w tygodniu. Zalety ich pracy zmniejszają się gdy są przemęczeni i zestresowani. A to właśnie zmęczenie i stres powodują, że człowiek pracuje mniej wydajnie. Badania pokazują też, że mózgi osób pracujących ponad 60 godzin tygodniowo działają dużo mniej sprawnie niż tych, które w ogóle nie pracują zawodowo!

W badaniu brało udział 3,5 tysiąca kobiet oraz 3 tysiące mężczyzn po 40. roku życia. Naukowcy nie badali w ogóle młodszych osób,  więc nie wiadomo, ile oni powinny pracować, żeby osiągać zadowalające wyniki.

Prof. Colin McKenzie, który kierował eksperymentem, wyjaśnił, że badania były przeprowadzane na Australijczykach i wyniki w innych krajach mogą być zupełnie inne. Jak wiadomo na poziom stresu pracowników ma wpływ nie tylko to, ile godzin pracują.

A ile godzin wy chcielibyście pracować w tygodniu?

 

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.