starsze osoby

Dużo mówi się o ludziach, którzy próbują oszukać starsze osoby. Często w sposób bezczelny chcą wyłudzić od nich pieniądze. Sprawdźcie, jak Pani Urszula ze Szczecina poradziła sobie z naciągaczem. 

Metoda „na wnuczka” oraz „na policjanta” to popularne metody oszukiwania starszych osób. Chcą wykorzystać ich łatwowierność i dobrą wolę. Jednak w związku z tym, że dosyć sporo uwagi poświęca się temu problemowi coraz więcej osób wie, jak reagować w takich sytuacjach. Pani Urszula ze Szczecina nie dała się nabrać oszustowi, który próbował wykorzystać metodę „na policjanta”, by wyłudzić od niej pieniądze. Kobieta szybko zorientowała się, że to naciągacz i rozmowę z podającym się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego nagrała.

Pani Urszula to 65- latka mieszkająca w Szczecinie. Dostała kilka podejrzanych telefonów i to ją zastanowiło. Najpierw zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika poczty. Poprosił o podanie adresu, bo na kopercie listu poleconego jest nieczytelny. Kobieta podała adres. Niecałe pięć minut później kolejny telefon. Mężczyzna tym razem podał się za funkcjonariusza CBŚ. Jestem pewna, że pan z poczty i z CBŚ to ten sam człowiek. Od razu pomyślałam, że to oszust i włączyłam dyktafon – opowiada pani Urszula w rozmowie z TVN24. Kobieta przyznaje, że wcześniej słyszała o tego typu wyłudzeniach pieniędzy, dlatego nie dała się nabrać.

„Policjant” opowiedział pani Urszuli historię o tym że zatrzymano pracowników poczty, którzy mieli wykorzystywać wykradzione dane wielu osób i zaciągać na nie kredyty. Telefon pani Urszuli miał też być na podsłuchu. Kobieta rozłączyła się i od razu skontaktowała się z policją. Po południu przyszedł policjant, spisał moje zeznania, sporządził protokół, odsłuchał nagranie i na tym się na razie skończyło – relacjonuje.

Postawa pani Urszuli jest godna pochwalenia. Wśród seniorów rośnie świadomość o tego typu oszustwach. Dawniej mieliśmy więcej zgłoszeń o tego typu przestępstwach, teraz częściej są to usiłowania – mówi asp. sztab. Anna Gembala z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. Mimo to policyjne statystyki dla województwa zachodniopomorskiego wciąż nie są najlepsze. Od stycznia do końca października funkcjonariusze odnotowali 500 zgłoszeń dotyczących tego typu oszustw, z czego 60 to przestępstwa dokonane. W ten sposób przestępcy wyłudzili około 1,2 mln złotych tylko w Zachodniopomorskiem.

(Źródło: tvn24.pl)

 

 

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.