tesla semi

Tesla na uroczystej prezentacji w Los Angeles zaprezentowała nowe modele aut. Firma niebawem chce wprowadzić na rynek ciężarówkę elektryczną. Nowy model to Tesla semi. Sprawdźcie szczegóły techniczne auta.

W piątek odbyła się prezentacja nowych modeli Tesli. Został zaprezentowany projekt elektrycznej ciężarówki – Tesli Semi. W aucie zastosowano wiele ciekawych technologii. Produkcja ma rozpocząć się w 2019 roku. Nie podano jeszcze ceny za ten nowy model.

Zgodnie z zapewnieniami producenta ciężarówka powinna na jednym ładowaniu przejechać ok. 800 kilometrów. Baterie do połowy tej trasy można naładować w 30 minut. Samochód bez załadowania może się rozpędzić do 100km/h w ciągu zaledwie 5 sekund, a przy pełnym obciążeniu auto rozpędzi się do takiej prędkości w 20 sekund. 

Samochód został wyposażony w autopilot. Ta funkcja pozwala na automatyczne hamowanie, utrzymywanie pasa ruchu, ostrzeganie przed jego opuszczeniem. Na zewnątrz ciężarówki są zamontowane kamery, które monitorują tzw. „martwe pola”. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie fotela kierowcy na środku kabiny. Kierowca jest otoczony dwoma monitorami.

Zobaczcie jak samochód został zaprezentowany na specjalnej gali, która odbyła się w Los Angeles.

https://youtu.be/nONx_dgr55I

Tesla semi ma być dużo tańsza w utrzymaniu od samochodów wyposażonych w silnik diesel. Układ napędowy nie zawiera silnika spalinowego. Można też zapomnieć o skrzyni biegów i wszystkich związanych z nią układów. Cieżarówka wyprodukowana przez firmę Elona Musk’a jest bowiem w pełni elektryczna. Napęd przekazują na koła cztery silniki – po jednym na każde z tylnych kół.

Oprócz modelu ciężarówki elektrycznej na gali zaprezentowano także sportowy model dla czterech osób – Roadster. Ten model imponuje przede wszystkim zasięgiem 1000 km na jednym ładowaniu. Musk podkreślił, że to nowy rekord dla elektrycznych aut. Czteroosobowe auto rozpędza się do 100 km/h w 1,9 sekundy. Będzie produkowane od 2020 roku i będzie kosztować 200 tys. dolarów. 

 

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.