chrapanie

Chrapanie to uciążliwa kwestia szczególnie dla partnerów chrapiących osób. Jednak za tym z pozoru błahym problemem mogą czaić się poważne kłopoty zdrowotne m.in bezdech senny.

Chrapanie to z pozoru tylko uciążliwa i niegroźna przypadłość. Wiele partnerów osób z tym problemem prosi, aby coś z tym zrobiły, ponieważ pogarszają jakość ich snu. A wizyta u specjalisty może pomóc odkryć kłopoty zdrowotne, jakie stoją za chrapaniem. Często zdarza się, że towarzyszy mu także występowanie niebezpiecznego dla zdrowia bezdechu sennego.

Co jest przyczyną chrapania?

Kiedy śpimy, nasze mięśnie, które kontrolują drożność naszego gardła czy krtani ulegają rozluźnieniu. W efekcie często prowadzi to do opadania języczka oraz podniebienia miękkiego, czyli zwężenia lub zamknięcia światła górnych dróg oddechowych. Za przyczyny chrapania często uznaje się także przerost migdałków, zaburzenia drożności nosa lub otyłość. Ponadto, spożywanie alkoholu i palenie papierosów również nasila problem. Warto wiedzieć, że nie bez znaczenia jest kwestia płci: mężczyzn problem chrapania dotyka częściej niż kobiety – uwarunkowane jest to głównie różnicami w zakresie budowy anatomicznej obręczy szyi.

Jak poznać, czy cierpimy na bezdech senny?

Bezdech senny to epizodyczne ograniczenie lub zatrzymanie przepływu powietrza przez drogi oddechowe. To dolegliwość, której konsekwencje mogą odbijać się na naszym zdrowiu i codziennym samopoczuciu, a także negatywnie wpływać na jakość życia. Jak więc rozpoznać problem? Występowanie bezdechu sennego możemy podejrzewać, jeśli trudno nam spokojnie przespać noc – jeśli wiercimy się, przekładamy kołdrę, poduszkę. Ponadto, naszą uwagę powinno także zwrócić częste i gwałtowne budzenie się w nocy (przy jednoczesnym, głębokim wciąganiu powietrza ustami). Bezdechom może dodatkowo towarzyszyć pocenie się, a nawet sinienie na skutek niedotlenienia. Efekt? Płytki sen (przerywany wielokrotnymi przebudzeniami w trakcie nocy), który nie pozwala właściwie wypocząć ani nie jest w pełni regenerujący. Należy jednak pamiętać, że dolegliwość ta nie tylko przeszkadza spokojnie przespać noc, ale także wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Objawia się to np. poprzez nadmierną senność, senność napadową, suchość w jamie ustnej zaraz po przebudzeniu, problemy z koncentracją, poranne bóle w głowy czy poczucie niewyspania po nocy.

Dobre praktyki, które pozwolą walczyć z bezdechem sennym

W celu bardziej efektywnego i spokojnego przesypiania nocy, osobom cierpiącym na bezdech senny zaleca się redukcję masy ciała, a w przypadku palaczy – rezygnację z palenia papierosów. Ważne jest także, żeby nie spożywać obfitych posiłków tuż przed snem. Nie bez znaczenia jest także pozycja ciała, w której zasypiamy. Najlepiej będzie nam służyło spanie na boku, które korzystnie wpływa na dostęp powietrza do płuc lub zasypianie na wysoko położonej poduszce (spanie z głową ułożoną wyżej niż reszta ciała ułatwia oddychanie). Jeśli jednak nie zauważymy poprawy – należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Diagnostyka kluczem do lepszego snu i życia bez powikłań

Nieleczony bezdech senny może zwiększać ryzyko wystąpienia długotrwałych powikłań takich jak: nadciśnienie tętnicze, zawał serca, cukrzyca typu 2, choroba wieńcowa, zaburzenia rytmu serca czy udar mózgu, a nawet zaburzenia potencji u mężczyzn. Z tego powodu, bardzo ważne jest postawienie trafnej diagnozy, a następnie wdrożenie rozwiązania, które pozwoli zminimalizować problem.

Specjalne nocne aparaty, które służą do zdiagnozowania bezdechu sennego to rejestratory sygnałów fizjologicznych, umożliwiające taki pomiar. Samo badanie jest bezbolesne i szybkie (trwa jedną noc), a jego atutem jest to, że może zostać przeprowadzone w warunkach domowych bez konieczności pobytu w szpitalu. Następnego dnia po zdjęciu aparatu należy zwrócić urządzenie do przychodni w celu odczytania wyników przez lekarza. W przypadku uzyskania diagnozy potwierdzającej problem, pacjent kierowany jest na konsultację pneumonologiczną, laryngologiczną lub na konsultację do innego specjalisty.

– Najskuteczniejszym sposobem leczenia bezdechu sennego jest proteza powietrzna, czyli aparat CTAP, który pod ciśnieniem podaje powietrze zapobiegając zapadnięciu się światła górnych dróg oddechowych – przez co eliminuje bezdech senny i chrapanie. Dobór aparatu i ciśnienia należy do lekarza pulmonologa, który podczas konsultacji i na podstawie wyników badań ustali optymalne dla pacjenta parametry – komentuje dr n. med. Robert Włodarczyk, pulmonolog w Centrum Medycznym Damiana.

Należy pamiętać, że za chrapaniem mogą czaić się poważne problemy ze zdrowiem. Jednak dzięki pomocy specjalistów można się ich pozbyć. Mimo wszystko nie wolno bagatelizować tego problemu i skonsultować go z lekarzem.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.