orange

Urząd Komunikacji Elektronicznej zezwolił sieci Orange Polska na pobieranie dodatkowych opłat za korzystanie z usługi roamingu na terenie Unii Europejskiej. Wcześniej podobne zgody uzyskały już sieci Play oraz Plus. Co to oznacza dla obecnych abonentów?

Jak informuje serwis rpkom.pl, kwoty dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu na terenie Unii Europejskiej w Orange zostały ustalone na 5 groszy za minutę połączenia wychodzącego, 2 grosze za minutę połączenia przychodzącego, 1 grosz za wysłaną wiadomość SMS, 1 grosz za megabajt wysłanych danych oraz 1 grosz za otrzymanego SMS-a.

Nie oznacza to oczywiście, że operator zacznie pobierać dodatkowe opłaty za roaming od wszystkich abonentów korzystających z usługi. Podobnie jak w przypadku Play, sieć otrzymała jednak skuteczną broń do walki z użytkownikami, którzy nadużywają roamingu (przykładowo mieszkającymi w innym kraju).

Zgodnie z przyjętą w czerwcu 2017 roku przez Parlament Europejski regulacją „Roam like at home” operatorzy komórkowi stracili ważne źródło przychodów, jakie niewątpliwie stanowiły opłaty za roaming w UE. Dodatkowo zostali zobowiązani do przyznania swoich abonentom paczki danych mobilnych do wykorzystania za granicami swojego macierzystego kraju.

Na razie przedstawiciele Orange nie zdradzają, kiedy dodatkowe opłaty za roaming na terenie UE zostaną wprowadzone. Wiadomo, że operator uzyskał słabe wyniki finansowe za II kwartał 2017 roku. Jako jedną z przyczyn podaje zniesienie opłat za roaming na terenie Unii Europejskiej.

Z wnioskami do UKE o możliwość wprowadzenia dodatkowych opłat zwróciło się już do tej pory kilkunastu operatorów komórkowych.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.