Likwidacja bankomatów

Kiedyś gotówka była najpopularniejszą formą płatności. Teraz nadeszły czasy, kiedy to karta płatnicza lub kredytowa staje się tak samo popularna jak gotówka i coraz więcej osób wybiera ten rodzaj płatności. Skutkiem tych wyborów, jest likwidacja bankomatów, które do tej pory są często przez nas spotykane.

Jak informuje Narodowy Bank Polski, liczba bankomatów w całym kraju maleje. Pod koniec zeszłego roku było ich 23 230, a w przeciągu ubiegłego roku zniknęło ponad 900 automatów. A wszystko jest skutkiem zmniejszenia liczby wypłat gotówki. W ostatnim kwartale 2017 roku odnotowano 167, 4 miliony takich transakcji, czyli o 6,8 mln mniej niż w poprzednim, co stanowi spadek o prawie 4 proc. Liczba bankomatów jest zbyt wysoka na ilość transakcji gotówkowych, dlatego też banki są zmuszone do likwidacji automatów. Dodatkowym impulsem jest mniejsza wartość wypłat w bankomatach. W porównaniu do 2017 roku, wartość zmniejszyła się o 83,5 mld złotych.

Na popularności zyskują karty płatnicze. W ostatnim kwartale 2017 roku wyemitowano ich 39 095 880, czyli o 500 tysięcy więcej niż w poprzednim. Systematycznie wzrasta również ilość transakcji wykonywanych kartami. Odchodzimy od starych metod i coraz częściej wybieramy te nowoczesne i wygodniejsze. W tym przypadku, nie musimy martwić się o wydawanie reszty lub jako klienci, czy mamy wystarczającą ilość gotówki. Wystarczy przyłożyć kartę i w minutę wszystko jest zapłacone, bez większych komplikacji. Plusem z płatności mobilnej jest również bezpieczeństwo, ponieważ gotówkę jest znacznie łatwiej ukraść i wydać, niż kartę do której trzeba znać PIN. Transakcje bezgotówkowe są również znacznie tańsze niż te z wykorzystaniem gotówki.

W Polsce na razie płatności gotówką nadal górują, nie znaczy to jednak, że w przyszłości to płatności kartą będą na pierwszym miejscu. Banki jednak rezygnują i zamykają bankomaty, które są bezużyteczne. Droższe jest ich utrzymanie, a zarobki minimalne. Analizy przewidują, że za kilka lat Polacy jeszcze bardziej przekonają się do płatności bezgotówkowej, przestaną się obawiać, że mogą stracić pieniądze. Przekonają się do plusów jakie niesie płatność mobilna.

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.