jesienna motywacja
foto. materiały prasowe

Późną jesienią nasze myśli naturalnie krążą wokół nowego roku, jednak zamiast skupiać się na postanowieniach noworocznych, spróbuj wycisnąć z tego roku wszystko, co najlepsze.  Wprowadź do swojego życia kilka prostych zasad, by w Święta i Sylwestra cieszyć się dobrym samopoczuciem i smukłą sylwetką.

Do Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra pozostało kilka tygodni. Jest jeszcze wystarczająco dużo czasu, by zawalczyć o zgrabną sylwetkę i dobre samopoczucie. Aby zrzucić nadprogramowe  kilogramy nie tylko bezpiecznie, ale i bez efektu jo-jo warto zmienić niektóre nawyki już dziś.

Jak zacząć?

Najbezpieczniejszy i najzdrowszy ubytek wagi to ok. 0,5 – 1 kilogram na tydzień. Przy małej zmianie nawyków żywieniowych i odpowiedniej motywacji pierwsze efekty zaobserwujemy już po ok. 10 – 14 dniach, co skutecznie zmotywuje nas do dalszej pracy.

Według “Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej” opracowanej przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) codziennie przynajmniej 30-45 minut powinniśmy poświęcić na aktywność fizyczną. Możliwości jest bardzo wiele, bo wokół nas powstaje coraz więcej klubów fitness, a nawet grup biegowych o różnym stopniu zaawansowania. Dla tych co nie przepadają za ćwiczeniami polecamy przede wszystkim spacery. Nawet, gdy za oknem chłodno, warto np. po wieczornym posiłku ubrać się odpowiednio i pomaszerować wzdłuż osiedla. Wieczorem masz zbyt wiele obowiązków? Postaraj się wstawać 15 minut wcześniej i część drogi do pracy pokonaj szybkim marszem, a zamiast używać windy – zacznij chodzić po schodach.

Przy zmianie nawyków żywieniowych i wzmożonej aktywności fizycznej nie zapominajmy także o regeneracji organizmu oraz jego odpowiednim nawodnieniu. Siedem godzin snu
i przynajmniej 2 litry wody dziennie to absolutne minimum
. Pamiętajmy również o pozytywnym nastawieniu do życia i naszych bliskich. Przestrzeganie zasady Work-Life-Balance jest niezwykle istotne w prawidłowym, codziennym funkcjonowaniu – mówi Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Jesienne posiłki sprzyjające sylwetce.

Według IŻŻ u podstaw zdrowego odżywiania są warzywa i owoce. Powinny stanowić ok. 50%  tego, co jemy w ciągu dnia. W dalszej kolejności rekomendowane są produkty zbożowe, nabiał a dopiero na końcu mięso, ryby i tłuszcze.

Jesienią na szczęście mamy sporo smacznych i sezonowych produktów, dzięki którym w krótkim czasie możemy przygotować pyszny posiłek. Polecamy przede wszystkim smaczne i pożywne zupy-krem na bazie pieczonych buraków, czy dyni oraz ciepłe sałatki, których podstawą będą grube kasze lub pełnoziarniste makarony. Dodajmy do tego porcję dobrej jakości białka w postaci np. ciecierzycy (ugotowanej lub z puszki), czy chude gatunki mięs i pełnowartościowy, zdrowy posiłek mamy gotowy! W ramach szybkich przekąsek polecamy jabłka i gruszki, które o tej porze są najsmaczniejsze, chipsy z jarmużu i warzywa z  dodatkiem hummusu, guacamole. Postarajmy się także,
by z naszego jadłospisu wyeliminować nadmiar soli i cukru, a także unikać produktów wysoko przetworzonych.

– Ze względu na wyższą kaloryczność i większą zawartość cukru w owocach niż w warzywach, przy redukcji masy ciała w naszym menu powinny dominować warzywa. Pamiętajmy również o regularnym jedzeniu, czyli co 3-4 godzinny. To zapewnia trwałe uczucie sytości i zapobiega nagłym napadom tzw. „wilczego głodu”. Kilka razy w tygodniu polecam mięso zastąpić roślinami strączkowymi. To bardzo dobre źródło białka, i błonnika, istotnych w kontroli masy ciała. – podpowiada Paulina Barros, specjalista dietetyk, kierownik ds. żywienia Maczfit.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.