siemię lniane

Siemię lniane to produkt określany jako super food. Ma wiele właściwości leczniczych. Uznaje się, że ziarna lnu mają pozytywny wpływ na zdrowie. Zatem w jakich sytuacjach siemię lniane nam szkodzi? 

Siemię lniane redukuje wystąpienie raka

Siemię lniane to super food czyli produkt, który dostarcza nam wszystkich niezbędnych składników potrzebnych do życia. Jego cena jest niska – za jedną paczkę ziaren zapłacimy ok. 5 złotych. A o właściwościach leczniczych siemienia mówi się bardzo dużo. Po pierwsze ziarna lnu zawierają kwasy omega 3 i 6, dobrze działają na układ pokarmowy, dzięki nim dłużej odczuwamy sytość i mogą być pomocne w procesie odchudzania. Siemię lniane jest bogate w witaminę E, która wspiera odpowiednią pracę serca. Dodatkowo zawierają bardzo dużą liczbę lignanów czyli fitoestrogenów roślinnych, które mają działanie antynowotworowe i redukują wystąpienie raka piersi i jajnika. Nasiona lnu obniżają także poziom złego cholesterolu w organizmie.

Ziarna lnu jako kosmetyki

Siemię lniane stosuje się także w kosmetyce. Wykonuje się płukanki, które wzmacniają włosy, a picie siemienia lnianego przyśpiesza porost włosów i poprawia ich kondycję. Te ziarna stosuje się także jako maseczkę na twarz. Można wykonać taki kosmetyk samodzielnie używając jedynie trzech składników: siemienia lnianego, wody i miodu. Taka maseczka odżywi cerę twarzy i ją nawilży. Idealnie sprawdza się zimą, gdy skóra ma tendencje do przesuszania się.

Kiedy siemię lniane jest szkodliwe? 

Jednak mimo wszystkich swoich świetnych właściwości z siemieniem lniany trzeba uważać. Nasiona lnu oraz łodygi i liście mają w sobie dwa związki cyjanogenne. Dopóki ziarno jest nienaruszone, związki te są stabilne i nie ulegają przemianom chemicznym. Zalanie zmielonych ziaren lnu zimną wodą może uruchomić proces wytwarzania związków cyjanogennych. Jednak gdy zalewa się zmielone ziarna gorącą wodą wtedy to ryzyko nie występuje. Warto pamiętać, że organizm radzi sobie z małymi dawkami tych związków, jednak  czasem nie warto ryzykować. Dlatego aby cieszyć się wszystkimi cudownymi właściwościami lnu należy zmielone ziarna zalewać gorącą wodą. 

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.