
Dla wszystkich lubiących majsterkowanie, dla start- upów, które potrzebują miejsca do tworzenia i dla wielu innych osób pojawiła się dobra wiadomość. W Warszawie powstał pierwszy FabLab. Sprawdź jak działa to nietypowe miejsce.
Czym jest FabLab?
FabLaby (fabricaton laboratory) to pracownie, w których majsterkowicze, konstruktorzy, entuzjaści rzemiosła i do-it-yourself (zrób to sam) mogą własnoręcznie realizować pomysły i projekty. Są one wyposażone w narzędzia, nowoczesny sprzęt i ogólnodostępne dla wszystkich niezależnie od wieku, doświadczenia czy technicznych umiejętności. Pomysł na FabLaby powstał na prestiżowej, amerykańskiej MIT, najlepszej politechnice świata, i szybko się rozprzestrzenił. Obecnie, jak podaje stowarzyszenie Fab Foundation, w 78 krajach świata działa już ponad tysiąc takich miejsc.
Jak w Warszawie działa ten projekt?
W Warszawie zadebiutował pierwszy, profesjonalny FabLab, znajduje się przy ulicy Twardej. W przestrzeni zaadaptowanej po studiu telewizyjnym będą się odbywać bezpłatne warsztaty i szkolenia z modelowania 3D, stolarki i obróbki drewna czy krawiectwa. Jest też miejsce przeznaczone dla start-upów. Wspólny projekt Fundacji Orange i Stowarzyszenia Robisz.to organizuje już pierwsze zajęcia. Chcemy, aby takie laboratoria popularyzowały cyfryzację, nowe technologie i innowacje we wszystkich miastach i miasteczkach w kraju. Żeby były dostępne co najmniej na poziomie powiatów i każde dziecko mogło złapać bakcyla kreatywności, wykorzystując cyfrowe urządzenia oraz dostęp do sieci – mówi minister cyfryzacji Anna Streżyńska, która wzięła udział w otwarciu warszawskiego FabLabu.
Wnętrze wyposażono w stoły warsztatowe, komputery, drukarki 3D, plotery laserowe, cyfrowe frezarki i elektronikę. Dzięki narzędziom (i pomocy trenerów) majsterkowicze mogą zrealizować swoje własne pomysły i stworzyć praktycznie wszystko – od biżuterii po drona. FabLab powered by Orange został podzielony na kilka pracowni tematycznych m.in w strefę szycia, stolarnię, prototypownię, w strefę elektroniki, strefę druku i makerspace. Ta ostatnia strefa to otwarta przestrzeń do kreowania projektów, urządzania warsztatów i szkoleń. W FabLab można tworzyć wirtualne projekty i później wyprodukować je np. za pomocą druku 3D, z drewna lub metalu. Chodzi o wspieranie kreatywności ludzi poprzez udostępnienie im narzędzi, do których inaczej nie mieliby dostępu, by mogli robić to, o czym marzą – mówi Jean-François Fallacher, prezes zarządu Orange Polska.
Co oferuje FabLab w Warszawie?
Warszawski FabLab powered by Orange zainaugurował działalność serią warsztatów dla dzieci i młodzieży, w trakcie których można było zaprojektować i uszyć plecak, stworzyć sobie robota z Gwiezdnych Wojen i opanować podstawy modelowania 3D. Jednak to nie jedyna pozycja w ofercie. W pracowni będą się odbywać także bezpłatne, otwarte warsztaty dla dorosłych. FabLab może odwiedzić każdy, kto ma kreatywny pomysł i chce własnoręcznie go zrealizować. W laboratorium znajdzie się też miejsce dla start-upów uczestniczących w programie akceleracyjnym Orange Fab, które dostaną wsparcie ekspertów, doradztwo i pomoc w realizacji pomysłów. Kolejny ciekawy projekt to trzymiesięczne warsztaty Maker Woman dla kobiet, które wracają na rynek pracy z urlopu macierzyńskiego albo chcą poszerzać swoje kompetencje.
(Źródło: info.newseria.pl)
fajne to, czas sprawdzic 🙂
O kuśwa, fajna sprawa, biere to 😉
wreszcie coś takiego powstało w Polsce, byłam z dziecmi i polecam!