zdrowe odchudzanie

Szybkie chudnięcie jest bardzo kuszącą perspektywą. Jednak czy na prawdę można schudnąć 10 kilogramów w zaledwie 7 dni. Sprawdźcie, czy to w ogóle możliwe. Realne szanse ocenia specjalista w tym temacie Maciej Maciąg.

Chęć szybkiego schudnięcia często przysłania nam zdrowotny aspekt procesu odchudzania. Zaczynamy stosować różne diety, które obiecują spadek 10 lub 15 kilogramów w dół w krótkim czasie. O tym, czy takie diety i metody są skuteczne opowiada Maciej Maciąg. Trener personalny, który prowadzi stronę Stacja Motywacja, udostępnia tam przepisy i porady, w jaki sposób urozmaicić dietę w zdrowy i smaczny sposób. Strona zrzesza ludzi, którzy zaczynają swoją przygodę ze zdrowym stylem życia.

Redakcja: Schudnij 10 kilogramów w tydzień to hasło, które można zobaczyć w Internecie dosyć często. Ale czy to w ogóle jest możliwe? 

Maciej Maciąg: I tak i nie. Przede wszystkim powinniśmy zadać sobie pytanie, co dla Nas znaczy schudnąć? Społecznie przyjęło się, że pod słowem chudnąć kryje się po prostu redukcja masy ciała. Może się to odbywać poprzez np. zmniejszenie ilości wody w organizmie, pozbywanie się treści pokarmowych z żołądka i jelit, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej albo zmniejszenie ilości tkanki mięśniowej. Warto zaznaczyć, że nie jest to skuteczna metoda „odchudzania”. Jednak dla mnie chudnięcie jest odpowiednikiem tracenia w głównej mierze tkanki tłuszczowej. W ten sposób  na pewno nie da się schudnąć 10 kilogramów w tydzień. 

W zdrowym procesie odchudzania ważniejsza jest utrata wagi czy redukcja tkanki tłuszczowej? 

Definitywnie dużo ważniejsza jest ilość tkanki tłuszczowej. W dzisiejszych czasach największym wrogiem zdrowia jest zbyt duża wyściółka tkanki tłuszczowej (spowodowana złą dietą oraz brakiem ruchu wśród dzieci i dorosłych). To przez te dwa wymienione czynniki zachorowalność na choroby cywilizacyjne jest powiększona.

Zatem co trzeba zrobić, aby zredukować tkankę tłuszczową?

Trzeba regularnie się odżywiać, liczyć kalorie, i odpowiednio łączyć mikroskładniki w posiłkach. Oczywiście można to zrobić „na oko” ale wtedy i efekty będą „na oko”. Inną metodą jest metoda MJ czyli mniej jeść. Ja jednak nie polecam tego sposobu, ponieważ zazwyczaj zmniejszamy posiłki, ale kontynuujemy złe nawyki żywieniowe.

Zawsze jak widzimy te ogłoszenia: schudnij 10 kilogramów w tydzień to wydaje nam się to nieprawdopodobne i mamy czarne wizje, że wpływa to źle na zdrowie, czy to prawda?

Oczywiście. Osoba która tworzy takie reklamy robi to wbrew zdrowiu. Jeśli dałoby się taki efekt osiągnąć mielibyśmy oficjalne informacje z WHO lub IŻŻ (WHO Światowa Organizacja Zdrowia, IŻŻ- Instytut Żywności i Żywienia przyp.red). Wtedy osoby kwalifikujące się do zmniejszania żołądka w pierwszej kolejności kierowane byłyby na takie diety. Póki co nie zanosi się na to, że taka dieta kiedykolwiek powstanie.

Jakie zatem są sposoby na bezpieczne i zdrowe odchudzanie?

W pierwszej kolejności ograniczamy spożycie cukru białego, białej mąki, tłuszczów nasyconych oraz alkoholu. Zamiast słodyczy sięgamy po owoce i warzywa. Słodkie napoje wymieniamy na korzyść wody. I przede wszystkim nie przejadamy się – uczucie przejedzenia jest bardzo złe!

4 KOMENTARZE

  1. ja ograniczyłam a raczej zrezygnowałam z cukru, czerwonego mięsa i staram się ograniczyć pieczywo i to przyniosło mi najlepsze skutki nie tylko w odchudzaniu ale także w samopoczucie

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.