durian

Durian nazywany jest królem owoców. To bardzo specyficzny produkt. Charakteryzuje go nieprzyjemny zapach oraz to, że zawiera w sobie wiele wartości odżywczych. Mimo tego uważany jest za jeden z bardziej niebezpiecznych przysmaków na świecie. 

„Król owoców” – durian jest na tyle charakterystyczny, że nie sposób przejść obok niego obojętnie. Jego nazwa pochodzi od malajskiego słowa „duri” i oznacza kolec. Co nie dziwi patrząc na to jak wygląda ten produkt. Przez wygląd zewnętrzny jest też uznawany za niebezpieczny, gdyby owoc spadł z drzewa mógłby kogoś poważnie zranić lub nawet, w wyniku niefortunnego wypadku, zabić. Durian ma jeszcze jedną cechę charakterystyczną – bardzo charakterystyczny zapach, który dla wielu osób jest odrzucający. Jest porównywany do woni brudnych skarpetek, zgniłego jajka i innych samych brzydkich rzeczy.

Charakterystyczny zapach spowodował zakaz wnoszenia owocu do zamkniętych pomieszczeń, taksówek i komunikacji miejskiej. Jako jedyny owoc na świecie ma swój własny znak zakazu. Jest też sprzedawany w specjalnie wydzielonych strefach, ponieważ nie może leżeć obok innych produktów. Mimo tych widocznych wad Azjaci uwielbiają duriany, dlaczego?

Zaleta numer 1 – wiele witamin i wartościowych składników w składzie

Pokonując fakt, że owoc śmierdzi  to naprawdę wartościowy produkt. Jest naturalnie bogaty w potas i błonnik. Zawiera także duże ilości żelaza, witaminy C i witamin z grupy B. Spożywanie owoców duriana przynosi także korzyści dla układu odpornościowego i nerwowego, ponadto jedzenie tego produktu może spowodować wyrównanie ciśnienia krwi oraz ulepszyć pracę jelit.

Zaleta numer 2 – naturalny energetyk

Durian jest lubiany także dlatego, że można go uznać za naturalny energetyk. Dzięki wysokiej zawartości węglowodanów może uzupełnić niski poziom energii. Zawartość potasu w owocach może również pomóc w zmniejszeniu zmęczenia i złagodzić stres psychiczny i lęk.

Zaleta numer 3 – pomocny w walce z cholesterolem

Wokół tego owocu narosło także wiele mitów jednym z nich jest to, że zawiera dużo cholesterolu. Jednak to nie jest prawda. Durian zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które właśnie pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, dlatego jeśli masz za wysoki cholesterol to możesz sięgnąć po ten owoc on powinien pomóc tego tego typu przypadłość.

Alkoholowa ciekawostka na zakończenie

Jeżeli wywołuje się temat duriana to warto wspomnieć o plotce, która krąży w odniesieniu do owocu. Mówi się, że nie powinno łączyć się go z alkoholem, ponieważ te dwa składniki razem mogą powodować śmiertelną mieszankę. Jednak nie ma na to naukowego potwierdzenia, specjaliści mówią, że bardziej prawdopodobne jest wystąpienie wzdęć i niestrawności.

Chcielibyście spróbować tego owocu, a może już próbowaliście?

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.