Światowy Dzień Krwiodawstwa

Światowy Dzień Krwiodawstwa jest obchodzony 14 czerwca. Z tej okazji warto przypomnieć, kto i w jakich okolicznościach może oddać krew. Sprawdźcie. 

Światowy Dzień Krwiodawstwa jest obchodzony 14 czerwca od 2004 roku. Wcześniej ten dzień przypadł na 23 maja. Krwi nie można wytworzyć sztucznie, dlatego tak ważne jest uświadamianie i nagłaśnianie akcji dzielenia się swoją krwią z innymi. Jej niedobry występują przez cały rok, jednak w sezonie wakacyjnym jest to zauważalne bardziej niż zwykle. Taki stan rzeczy jest spowodowany tym, że latem jest więcej wypadków i krew jest częściej potrzebna oraz tym, że właśnie w wakacje mniej osób decyduje się na oddawanie krwi ze względu na własne wyjazdy. Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest 0Rh-. W nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy.

Od krwiodawców pobiera się tzw. krew pełną albo określone składniki krwi. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew może oddać praktycznie każdy. Jednak jest kilka warunków, które należy spełnić. Przede wszystkim należy wpasować się w kryteria wiekowe, czyli trzeba mieć minimum 18 lat i maksimum 65 lat. Kolejnym wymogiem jest masa ciała – waga nie powinna być niższa niż 50 kilogramów. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i przejść badania – do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby. Czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, wyrwaniem zęba czy zrobieniem tatuażu.

Gdzie można oddać krew? 

Lista placówek, gdzie można oddać krew jest bardzo długa, w każdym mieście powinniście znaleźć odpowiednie do tego miejsce. Dodatkowo często organizowane są akcje, w których krew można oddać w przyjaznych okolicznościach, niekoniecznie w szpitalnej atmosferze. Wykorzystywane są do tego specjalne autobusy.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.