Sophia

W Krakowie podczas kongresu Impact’18 Akademia Górniczo-Hutnicza zdecydowała się na nietypowy ruch. Władze uczelni przyznały indeks robotowi. 

Sophia to humonoidalna maszyna, która została stworzona w Hongkongu i jako pierwszy robot na świecie otrzymała obywatelstwo narodowe. Od roku posiada paszport Arabii Saudyjskiej. W Krakowie odbywa się teraz kongers Impact’18, który jest największym kongresem nowych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej. Na to ważne wydarzenie zostali zaproszeni specjalni goście jednym z nich jest właśnie humanoidalna Sophia.

Obdarzona sztuczną inteligencją Sophia otrzymała indeks podczas kongresu Impact’18 w Krakowie.

Ten gest, prócz swojego symbolicznego wyrazu, jest też sygnałem dla świata, że nauki techniczne, tak licznie reprezentowane i uprawiane w AGH w Krakowie, gotowe są zmierzyć się z wyzwaniami, które niesie rozwój sztucznej inteligencji – powiedział prorektor ds. współpracy AGH w Krakowie prof. Jerzy Lis.

Pogłębianie zagadnień związanych z implementacją sztucznej inteligencji jest koniecznością i obowiązkiem dla uczelni, która od początku za cel stawiała sobie odpowiedź na wyzwania przyszłości – dodał.

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zdecydowała o przyjęciu Sophi na studia, ponieważ jest ona wyrazem tego, nad czym uczelnia pracuje od kilkudziesięciu lat – zaawansowanych prac związanych z wdrożeniem w życie rozwiązań bazujących na sztucznej inteligencji (AI-artificial intelligence). Algorytmy inteligentnego studenci i pracownicy AGH wykorzystują m.in. tworząc bolidy, motocykle elektryczne, łodzie solarne, lądowniki planetarne.

(Źródło: PAP)

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.