fotostarzenie

Słońce dobrze wpływa na naszą odporność i samopoczucie. Pozwala  uzupełnić niedobory witaminy D3, odpowiedzialnej m.in. za układ kostny, zwiększa również poziom serotoniny – czyli hormonu szczęścia.  Mimo wszystko jego zbyt duża ilość przyczynia się pogorszenia stanu naszej skóry. Sprawdź, jak temu zapobiec.

Zbyt duża liczba słońca przyczynia się powstawania naczyniaków, rogowaceń posłonecznych, a nawet zmian nowotworowych. Promienie UV przyspieszają też proces starzenia skóry. Fotostarzenie wywołane nadmierną ekspozycją słoneczną jest przyczyną aż 70% zmarszczek. Jak można temu zapobiegać?

Po pierwsze: profilaktyka

Podstawową ochronę przed fotostarzeniem skóry stanowią kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Przed wyborem odpowiedniej ochrony należy zwrócić uwagę na skład i zrezygnować z preparatów, zawierających substancje chemiczne, a wybierać te, bazujące na wodzie. Co ważne, kosmetyki chroniące przed słońcem powinno się stosować minimum pół godziny przed wyjściem. Nie zapominajmy, że na promieniowanie UV jesteśmy narażeni przez cały rok. O odpowiednią ochronę twarzy powinniśmy dbać również zimą, szczególnie w górach.

Naturalne kosmetyki

Warto sięgać po dermokosmetyki: kremy przeciwzmarszczkowe, balsamy czy naturalne maseczki, które zapobiegają powstawaniu nowych zmarszczek i pomagają w redukcji tych, którym nie udało się wcześniej zapobiec. Dzięki regularnemu nawilżaniu i odżywianiu, skóra staje się gładka i jędrna. Przed wyborem kremu warto zwrócić uwagę na ilość składników aktywnych, zawartych w stosowanych produktach.

Odpowiednia dieta i nawodnienie

Nawilżenie skóry zależy nie tylko od stosowania zewnętrznych preparatów, ale przede wszystkim od odpowiedniego nawodnienia całego organizmu. Odwodnienie przyśpiesza starzenie skóry, dlatego warto pamiętać o regularnym uzupełnianiu ilości płynów, wprowadzając ten nawyk zaraz po przebudzeniu, kiedy organizm szczególnie domaga się uzupełnienia niedoboru wody. W naszym jadłospisie nie powinno również zabraknąć zielonych warzyw, ryb oraz produktów zawierających witaminę E, opóźniających starzenie się skóry. Znajdziesz je m.in. w oliwie z oliwek, migdałach czy ziarnach zbóż.

Sposób na fotostarzenie – profesjonalna pomoc

Czasami domowe sposoby okazują się niewystarczające. W takich sytuacjach warto skorzystać z pomocy profesjonalisty. Fotostarzenie się skóry powoduje przebarwienia posłoneczne i płytkie zmarszczki mimiczne. Można je skutecznie niwelować dzięki peelingom medycznym. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się kwas migdałowy, posiadający właściwości odbarwiające oraz antybakteryjne, który nie powoduje hiperpigmentacji i można go stosować przez cały rok.

Skutecznym sposobem wygładzenia zmarszczek mimicznych, bardziej widocznych na opalonej i wysuszonej przez słońce cerze, są zastrzyki z botuliny (BOTOX).Cały zabieg trwa około 20 minut. Preparat jest wstrzykiwany w ściśle określone miejsca na twarzy. Pierwsze efekty są widoczne już po 48 godzinach  – tłumaczy dr Agnieszka Drożniak, lekarz z krakowskiej Kliniki Medycyny Estetycznej VESUNA.

(Źródło: infowire.pl)

1 KOMENTARZ

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.