usuwanie haluksów

Czy wiesz, że z powodu haluksów cierpi nawet 23% osób w przedziale wiekowym 18-65 lat oraz 35% osób powyżej 65 roku życia? Okazuje się, że aż 90% pacjentów, którzy zgłaszają się do specjalisty z problemem tzw. palucha koślawego to kobiety. Sprawdź, co to są haluksy, jak powstają i czy można się ich skutecznie pozbyć?

Co to są haluksy?

Haluksy to nie tylko defekt estetyczny stopy. Deformacja w obrębie dużego palucha stwarza poważny problem chorobowy i właśnie dlatego nie można jej bagatelizować.

Haluks (Hallux valgus), czyli inaczej paluch koślawy jest deformacją w przedniej części stopy. Jest wyraźnie zauważalna w postaci odchylania się palucha od drugiego palca. W efekcie pojawia się wypukłość, która z czasem staje się powodem bólu, stanów zapalnych, obrzęków, infekcji. Chory odczuwa znaczny dyskomfort podczas poruszania się, a z czasem rozwijają się również trwałe stany zwyrodnieniowe.

Przyczyny powstawania haluksów

Co ważne, aż w 70% przypadków haluksy pojawiają się wraz z tendencją genetyczną. Oznacza to, że na koślawość palucha narażone są przede wszystkim osoby, u których w rodzinie występowała już tego rodzaju deformacja stopy. Dziedziczenie predyspozycji do pojawienia się haluksa na jednej stopie bądź haluksów na dwóch stopach zauważa się przede wszystkim w linii żeńskiej: babcia-mama-córka-wnuczka. Czynniki dziedziczne są dominujące, bowiem w linii pokrewieństwa zauważa się wrodzoną, słabszą budowę stawów, która niestety sprzyja powstawaniu zniekształceń stopy. Są one po prostu o wiele bardziej podatne na deformacje.

Medycy wskazują, że dziedziczenie haluksów nie jest jedyną przyczyną ich występowania. Coraz częściej tego rodzaju deformacja stopy następuje w wyniku noszenia nieodpowiedniego obuwia, przede wszystkim wysokich obcasów. Nie pomaga też praca stojąca.

Wpływ na rozwój haluksów mogą mieć też innego typu schorzenia, w tym reumatoidalne zapalenie stawów, którego wynikiem są zaawansowane zwyrodnienia.

Większość specjalistów jako jedną z przyczyn powstawania haluksów wymienia także otyłość. Warto jednak wziąć pod uwagę, że do dzisiaj nie udało się udowodnić tej tezy.

Leczenie haluksów

Okazuje się, że usuwanie haluksów jest niezwykle ważne i to nie tylko ze względu na przywrócenie stopie normalnego, estetycznego wyglądu. Defekt w stawie śródstopno-palcowym jest na tyle duży, że chory odczuwa wyraźny dyskomfort. Walkę z haluksami warto rozpocząć już na etapie ich początkowego stadium rozwoju. Dzięki temu udaje się opóźnić proces tworzenia się trwałych, negatywnych zmian i to nie tylko w zakresie zwyrodnień, ale także wyglądu stopy.

Początkowo można używać tzw. separatory, które działają jak kliny pomiędzy palcami. Podobne działanie mają również szyny i specjalne aparaty korekcyjne, które stosowane regularnie pomagają ustawić paluch na właściwe miejsce.

W fazie zaawansowanej usuwanie haluksów jest możliwe jedynie poprzez zabieg operacyjny. To takiego dochodzi, kiedy haluks doprowadził do deformacji stopy, która uniemożliwia sprawne poruszanie się pacjenta. Operacja chirurgiczna pozwala przywrócić także prawidłowy wygląd stopy.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.