herbata

Picie gorącej herbaty może wspomóc walkę z jaskrą oraz innymi chorobami oczu. Badania zamieszczone w  „British Journal of Ophthalmology” potwierdzają te założenia. Sprawdźcie szczegóły.

Naukowcy z Uniwersytetu Browna oraz Uniwersytetu Kalifornijskiego (USA) porównywali, jak konsumpcja różnych napojów, np. gorącej, mrożonej lub bezkofeinowej herbaty, kawy, lub też innych trunków, wpływa na ryzyko rozwoju jaskry.

W tym celu przeanalizowali dane dotyczące kondycji zdrowotnej oraz nawyków żywieniowych pochodzące od około 10 tys. osób. Spośród nich ponad 1,5 tys. zgodziło się na szczegółowe badania oczu.

Specjaliści wyliczyli, że u badanych, którzy deklarowali codzienne spożycie gorącej herbaty, ryzyko zachorowania na jaskrę było o 74 proc. mniejsze, niż u innych.

Herbata zawiera fitochemikalia i flawonoidy, które ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwkancerogenne, przeciwutleniające i neuroochronne wiążą się z zapobieganiem chorobom układu krwionośnego, nowotworom i cukrzycy – komentują autorzy badania.

Ich zdaniem wspomniane substancje mogą również chronić przed jaskrą. Jej rozwój jest prawdopodobnie po części związany ze stresem oksydacyjnym i procesami neurodegeneracji.

(Źródło: PAP)

 

2 KOMENTARZE

  1. Herbatę pijam praktycznie codziennie i jest to mój ulubiony napój. Co prawda nie mam problemów opisanych w artykule, ale wiem że regularne picie herbaty może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Co jakiś czas próbuję również nowych herbat ze sklepu Szlachetny Smak, gdzie wybór jest bardzo szeroki.

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.