huragan

Portoryko zmaga się z kryzysem ekonomicznym. W maju tego roku ogłosiło bankructwo. Teraz nad kraj nadciąga huragan Irma, który ma siłę porównywalną do huraganu Katrina z 2005 r. Jaki plan ma Portoryko w związku z nadchodzącą katastrofą?

Huragan Irma został zakwalifikowany do kategorii 5, co oznacza, że zjawisko ma ekstremalną siłę. Taką samą siłę miał huragan Katrina, który w 2005r uderzył w Nowy Orlean. Irma wieje z prędkością 280km/h.

Portoryko było ostrzegane przed huraganem przez kilka ostatnich dni. W poniedziałek gubernator Ricardo Rossello wprowadził stan wyjątkowy. Huragan nadchodzi nad państwo, które zmaga się z katastrofą ekonomiczną. Przyczyn ekonomicznego upadku państwa jest kilka m.in: przekraczanie budżetów państwa, kosztowny i nieefektywny system energetyczny oraz zadłużenie. Te problemy doprowadziły do ogłoszenia bankructwa.

Portoryko ma 74 miliardy dolarów długu. Jednak wyspa deklaruje, że ma 15 milionów dolarów funduszu awaryjnego. W razie katastrofy przy odbudowie można liczyć na znaczącą pomoc federalną. Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego ma już 400 osób, które pomagają przed nadejściem huraganu i które będą reagować na sytuację w kraju.

Potężny huragan Irma może wyrządzić krzywdę Portoryko także poprzez zaostrzenie niekorzystnych trendów gospodarczych państwa, w tym migrację do kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych. Liczba ludności wyspy spadła o 10 % od 2007r. Częściowo z powodu braku miejsc pracy. Wielu specjalistów już uciekało do USA. Jak to było w przypadku pracowników urzędu energetycznego. Ricardo Ramos Rodríguez dyrektor urzędu powiedział, że wielu pracowników opuściło miejsca pracy, aby przenieść się do kontynentalnej części Stanów i tam poszukać lepszego życia. Jest to jeden z czynników przez które system elektryczny jest delikatny i wrażliwy.

Federacja współpracuje z Kongresem, żeby zwiększyć fundusze w ramach Funduszu Pomocy Katastrof, aby agencja dysponowała środkami niezbędnymi do pomocy. Jednak pomoc od agencji może przyjść wiele dni, po tym jak w region uderzy huragan Irma. Ted Hampton, analityk z Moody’s powiedział, że nie ma powodu, aby wątpić, że pomoc przyjdzie.

(Źródło:http://money.cnn.com)

2 KOMENTARZE

Skomentuj

Skomentuj
Wprowadź swoje imię
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.